«Իսլամական պետության» առաջնորդ Աբու Բաքր ալ Բաղդադին վիրավոր է: Այդ մասին հայտնել է Մոսկվայում Սիրիայի դեսպան Ռիադ Հադդադը:
«Նրա մահվան մասին հստակ տեղեկատվություն չկա, սակայն, ես հստակ գիտեմ, որ նա վիրավոր է: Բայց դա նշանակություն չունի, քանի որ առաջիկայում ոչ միայն ԻՊ առաջնորդը, այլ նաև խմբավորման մյուս անդամները կսպանվեն»,-ասել է դիվանագետը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ Ալ Բաղդադին ծանր վիրավորում է ստացել արևմտյան կոալիցիայի ավիահարվածի հետևանքով` Սիրիայի և Իրաքի սահմանին: Իսկ բրիտանական Mirror-ը գրոհայինների լրատվական գործակալության վրա հղումով հայտնել էր, որ ԻՊ առաջնորդը սպանվել է Ռաքքայի ռմբակոծության ժամանակ:
Ընդ որում կոալիցիայում չեն կարողացել հաստատել ահաբեկիչների ղեկավարի մահվան մասին տեղեկությունները: Վաշինգտոնում նույնպես վստահ են, որ Ալ Բաղդադին ողջ է:
Աբու Բաքր ալ Բաղդադին, որի իսկանան անունն է Իբրահիմ Ավադ Իբրահիմ ալ Բաղդադի, գլխավորուրմ է «Իսլամական պետությունը» 2014-ի հուլիսից: Այդ ընթացքում ԻՊ-ն կարողացել է ամրանալ գրավյալ տարածքներում, իսկ խմբավորման անդամների քանական, ըստ տարբեր գնահատականների, հասնում է 50-200 հազարի:

17 Июнь 2016 - 09:43 AMT
Лидер «Исламского государства» (ИГ) Абу Бакр аль-Багдади ранен. Об этом заявил посол Сирии в Москве Рияд Хаддад.
«По поводу его убийства нет точной информации, но я точно знаю, что он ранен. Но это не имеет значения, поскольку в ближайшее время не только лидер ИГИЛ, но и остальные члены группировки будут убиты», — сказал дипломат, цитирует РИА Новости .
Ранее СМИ сообщили, что аль-Багдади получил тяжелые ранения в ходе авиаудара западной коалиции на границе Сирии и Ирака. Позднее британская Mirror со ссылкой на новостное агентство боевиков написала, что лидер ИГ погиб во время бомбардировки Ракки.
При этом в самой коалиции не смогли подтвердить данные о смерти главаря террористов. В Вашингтоне также уверены, что аль-Багдади жив.
Абу Бакр аль-Багдади (настоящее имя Ибрагим Авад Ибрагим аль-Бадри) руководит «Исламским государством» с июня 2014 года. За это время ИГ смогла закрепиться на захваченных ранее территориях, а численность группировки, по разным данным, достигла 50-200 тысяч боевиков.