18 Հունիս 2016 - 06:53 AMT
Անկարայի հայտարարություններն այն մասին, թե «անթույլատերլի է, որ «Սև ծովը վերածվի ռուսական լճի», չեն նպաստում ՌԴ և Թուրքիայի երկկողմ հարաբերությունների բարելավմանը և կայունությանը տարածաշրջանում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կոչ էր արել ՆԱՏՕ-ին հզորացնել ներկայությունը Սև ծովում, որն, ըստ նրա, «գրեթե ռուսական լճի է վերածվել»:
Այժմ ՆԱՏՕ-ում քննարկվում է Սևծովյան տարածաշրջանում ադապտացված ներկայության հարցը, թեև կոնկրետ քայլերը դեռ համաձայնեցված չեն: Հզորացման անհրաժեշտությունը բացատրվում է իբր Ռուսաստանի կողմից աճող սպառնալիքով: Ենթադրվում է, որ կստեղծվի նոր կենտրոնակայան Ռումինիայում: Տարեսկզբին Բուխարեստն առաջարկեց ՆԱՏՕ-ի նավատորմ ստեղծել Սև ծովում:
Այժմ ռազմանավերի ներկայությունը Սև ծովում սահմանափակված է Մոնտրյոյի կոնվենցիայով սահմանված ժամկետով: Ընդ որում ՆԱՏՕ-ի նավերը կանոնավոր կերպով մտնում են Սև ծով զորավարժությունների համար: ՌԴ-ին մտահոգում են ՆԱՏՕ-ի մտադրությունները: ՆԱՏՕ-ի զորակազմի ներկայությունը Սև ծովում ծայրահեղ բացասական ազդեցություն կունենա սևծովյան տարածաշրջանում իրավիճակի վրա, կարծում է ՆԱՏՕ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Գրուշկոն: Նա նշել է, որ դա կարող է խարխլել համագործակցության առկա ձևաչափերը:

Заявления Анкары о недопустимости превращения Черного моря в русское озеро не способствуют улучшению двусторонних отношений России и Турции и стабильности в регионе. Об этом заявила официальный представитель российского МИД Мария Захарова.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган призвал НАТО усилить присутствие в Черном море, которое, по его словам, стало почти российским озером.
В Североатлантическом альянсе обсуждается вопрос об адаптированном присутствии в Черноморском регионе, хотя конкретные шаги пока не согласованы. Необходимость усиления объясняется якобы возрастающей угрозой со стороны России. Предполагается, что будет создана новая бригадная штаб-квартира в Румынии.
В начале 2016 года Бухарест выступал с предложением создать флотилию НАТО в Черном море.
Пребывание в Черном море боевых кораблей нечерноморских стран ограничено сроком, установленным Конвенцией Монтре. При этом корабли стран НАТО регулярно заходят в акваторию для учений, передает РИА Новости.
В России планы альянса вызывают озабоченность. Наличие натовской группировки крайне негативно скажется на обстановке в Черном море, считает российский постпред при НАТО Александр Грушко. Кроме того, по его словам, это может еще больше подорвать существующие в регионе форматы сотрудничества. Он подчеркнул, что активность НАТО не останется без нашей реакции в целях надежного обеспечения безопасности на южных рубежах России.