18 Հունիս 2016 - 07:10 AMT
Ադրբեջանի զինված ուժերը հունիսի 19-24-ը զորավարժություններ կանցկացնեն: Զորավարժությունները հերթական են, օպերատիվ-տակտիկական: Այդ մասին հայտնել է Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Զորավարժություններին կմասնակցի 25.000 անձնակազմ, ավելի քան 300 միավոր զրահատեխնիկա, ավելի քան 100 միավոր հրթիռային և հրետանային կայանք, մինչև 40 միավոր ռազմական ավիացիա և ՀՕՊ ավելի քան 30 համակարգ, ինչպես նաև ՌԾՈւ նավեր ու հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներ, հայտնում է contact.az-ը:
Զորավարժություններն անցնելու են շփման գծին հարակից տարածքում և Նախիջևանում, ինչպես նաև Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում:
Զորավարժության հիմնական նպատակներն են զորքերի ու մարտական համակարգերի կառավարման հմտությունների բարելավումը, մարտական փոխգործակցության մակարդակի բարձրացումը ժամանակակից մարտի պայմաններում: Զորավարժությունների հիմնական առանձնահատկությունն այն է, որ դրանք անցկացվում են նոր տեխնոլոգիական միջոցների ու սպառազինության կիրառմամբ, ինչպես նաև հաշվի առնելով պայմանական հակառակորդի ուժեղ պաշտպանական համակարգը:
Կստուգվի զորքերի մարտունակության բարձր մակարդակի բերման կարողությունը, վերախմբավորումը, ինչպես նաև մարտական ու նյութատեխնիկական ապահովման հարցերը: Փուլերից մեկում կկատարվեն մարտական կրակային պատրաստության ստուգումներ:

18 Июнь 2016 - 07:36 AMT
В Азербайджане с 19-го по 24-е июня пройдут плановые оперативно-тактические учения , где будутзадействованы около 25000 личного состава, более 300 единиц бронетехники, также около 100 единиц ракетных и артиллерийских установок, до 40 единиц военной авиации и более 30-ти систем противовоздушной обороны, а также корабли ВМС и части спецназначения, передает Contact.az.
Учения пройдут в Нахичеване и в азербайджанском секторе Каспия.
Отмечается, что основными целями учений является совершенствование навыков по управлению войсками и боевыми системами, повышение уровня боевого взаимодействия в условиях современного боя.
Особенностями учений является то, что они проводятся с широким применением новых технологических средств и вооружений, а также с учетом сильной системы обороны условного противника.
Также будет проверена способность приведения войск в высшую степень готовности, мероприятия по их перегруппировке, а также вопросы боевого и материально-технического обеспечения.
Ранее министры обороны Грузии, Азербайджана и Турциидостигли договоренности по итогам встречи министров обороны трех государств в Габале.
Читайте также: Председатель Атлантического совета Грузии: Военное сотрудничество Тбилиси-Анкара-Баку не направлено против Армении