18 Հունիս 2016 - 08:31 AMT
Հունիսի 17-ին Կառավարությունում տեղի է ունեցել Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի հերթական նիստը՝ քաղաքական ուժերի, միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Օրակարգի առաջին հարցով «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Կարեն Զադոյանը ներկայացրել է ապօրինի հարստացման քրեականացման նպատակահարմարության վերաբերյալ ՀՀ կառավարություն–հասարակական կազմակերպություններ համատեղ աշխատանքային խմբի ուսումնասիրության արդյունքները և դրա հիման վրա մշակված առաջարկությունները:
Զեկուցողի խոսքով՝ վերլուծությունը հիմնված է շուրջ երկու տասնյակ երկրների միջազգային փորձի և կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային և ներպետական իրավական փաստաթղթերի ուսումնասիրության վրա՝ մասնավորապես, ուշադրությունը կենտրոնացնելով հետևյալ հարցադրումների վրա. ինչպե՞ս է մեկնաբանվում և կիրառվում ՄԱԿ-ի՝ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի 20-րդ հոդվածն արտասահմանյան երկրներում, ինչպե՞ս է քրեականացվել ապօրինի հարստացումն արտասահմանյան երկրներում, ի՞նչ ինստիտուցիոնալ միջոցառումներ են կիրառվել այդ նպատակով, ինչպիսի՞ պատժամիջոցներ են նախատեսվել, և ինչպիսի՞ լուծումներ կարող են կիրառվել մեր օրենսդրությունում, այդ թվում՝ նոր Քրեական օրենսգրքի նախագծում` ապօրինի հարստացման հանցակազմը կատարելագործելու նպատակով։
Անդրադառնալով հարցին՝ վարչապետը նշել է. «Կարևորելով այս խնդիրը՝ ես ուզում եմ հիշեցնել մեր գործընկերներին, որ կառավարությունն այն ներառել է 2015-2018 թթ. Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարությունում և առաջարկում եմ հանձնարարել արդարադատության նախարարին՝ երկամսյա ժամկետում հասարակական հատվածի մեր գործընկերների, բոլոր շահագրգիռ մարմինների հետ ձևավորել օրենսդրական փաթեթ, քննարկել, նախապատրաստել և ուղարկել Ազգային ժողով»:
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը ներկայացրել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց և նրանց հետ փոխկապակցված անձանց կողմից իրականացվող կանխիկ գործարքների ինստիտուտի կիրառման հնարավոր սահմանափակումների վերաբերյալ առաջարկությունները: ՀՀ ԿԲ փոխնախագահը նշել է, որ առաջարկությունները մշակվել են միջազգային փորձի ուսումնասիրության հիման վրա, և երկրների կողմից նշված սահմանափակումները հիմնականում կիրառվում են հետևյալ նպատակներով՝ ստվերային տնտեսության դեմ պայքար և հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացում, փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքար և անկանխիկ վճարումների մշակույթի ձևավորում: Վարչապետը կարևորել է նշված հարցի կարգավորումը և առաջարկել հասարակական կազմակերպությունների և շահագրգիռ բոլոր գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել մշակված առաջարկությունները:
Զեկուցումով է հանդես եկել նաև ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը, ով ներկայացրել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց գույքի և եկամուտների հայտարարագրման ինստիտուտում առկա բացթողումները: Նա, մասնավորապես, նշել է, որ գործող համակարգի արդյունավետության գնահատումն իրականացվել է հետևյալ հարցադրումների հիման վրա՝ հայտարարագիր ներկայացնող սուբյեկտների շրջանակ, հայտարարագրման ենթակա տվյալների շրջանակ, հայտարարագրերի տեսակներ, հայտարարագրերում զետեղված տեղեկատվության արժանահավատության ստուգման մեխանիզմների առկայություն և հայտարարագրերի ռեժիմի կիրարկումն ապահովող սանկցիաների համակարգ: Աբրահամյանն առաջարկել է ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին՝ երկամսյա ժամկետում ՀՀ կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել հայտարարագրման նոր մեխանիզմների և նոր թիրախային խմբերի ներգրավման վերաբերյալ առաջարկություններ և քննարկել դրանք հասարակական կազմակերպությունների հետ:
Հաջորդիվ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության՝ 2015 թ. սեպտեմբերի 25-ի 1141-Ն որոշման 4-րդ կետով սահմանված հանրապետական գործադիր մարմինների տարեկան հաշվետվությունների գնահատման և մոնիթորինգի մեթոդաբանության վերանայման հարցը: Հարությունյանը նշել է, որ հարցը քննարկվել է դոնոր կազմակերպության՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հետ և առաջարկվել է նշված հաշվետվությունների գնահատման և վերահսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով մշակել և ներդնել նոր միասնական մեթոդաբանություն, ինչպես նաև հաշվետվությունները դարձնել հրապարակային: Վարչապետը կարևորել է պետական կառավարման մարմինների գործունեության տարեկան հաշվետվությունների գնահատման մեթոդաբանության և մոնիթորինգի միասնական մեխանիզմի մշակումը և հանձնարարել ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարարին՝ սկսել աշխատանքներն այդ ուղղությամբ:
Մեկ այլ հարցով Հարությունյանը տեղեկատվություն է ներկայացրել ՀՀ կառավարության և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջև 2016 թ. փետրվարի 5-ին «Օժանդակություն Հայաստանի հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացմանը» ծրագրի վերաբերյալ կնքված համաձայնագրի շրջանակում փորձագիտական հանձնախմբի ստեղծման նպատակով հայտեր ներկայացրած միջազգային փորձագետների վերաբերյալ: Նշվել է, որ հայտ է ներկայացրել 9 թեկնածու, որից 6-ը՝ ՀՀ քաղաքացի, 3-ը՝ օտարերկրյա, և նախնական ուսումնասիրության համաձայն՝ սահմանված չափանիշներին համապատասխանում են օտարերկրյա երեք քաղաքացիները: Հաջորդ քայլով անհրաժեշտ է կազմակերպել հայտերի գնահատման գործընթաց՝ ըստ ներկայացված փաստաթղթերի և սահմանված չափանիշներին համապատասխանող երեք փորձագետներից ընտրել երկուսին: Խորհուրդը հաստատել է նաև ընտրվելիք միջազգային երկու փորձագետների հետ կնքվող պայմանագրերի նախագծերը:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարության մայիսի 12-ի նիստում հայտարարել է, որ ՀՀ-ում պետք է ձևավորվի առավել քիչ ծախսատար պետական կառավարման ապարատ: Նա խոսել է դրան հասնելու 3 ուղղության՝ կոռուպցիայի ու մենաշնորհների դեմ պայքարի, ավելորդ ծախսերի և անձնակազմի կրճատման մասին մասին:

Очередное заседание Совета по борьбе с коррупцией прошло в 17 июня под председательством премьер-министра Армении Овика Абрамяна с участием представителей политических сил, международных организаций и гражданского общества.
Председатель общественной организации «Армянская ассоциация юристов» Карен Задоян представил результаты исследования совместной рабочей группы, состоящей из представителей правительства и общественных организаций, о целесообразности криминализации незаконного обогащения и разработанные в этой связи предложения.
По словам Задояна, анализ основан на изучении международного опыта около двух десятков стран и международных и внутригосударственных правовых документов по борьбе с коррупцией. В частности, внимание было уделено следующим вопросам: как трактуется и применяется в зарубежных государствах 20-я статься Конвенции ООН по борьбе с коррупцией; как криминализировано незаконное обогащение в зарубежных странах; какие институциональные мероприятия были осуществлены с этой целью; какие санкции были предусмотрены, и какие решения могут быть применены в армянском законодательстве, в том числе в проекте нового Уголовного кодекса с целью усовершенствования вопросов, касающихся состава преступления, связанного с незаконным обогащением.
Касаясь этого вопроса, премьер-министр отметил: «Придавая важность проблеме, я хочу напомнить нашим партнерам, что правительство включило указанный вопрос в стратегию борьбы против коррупции на 2015-2018 годы и предлагаю поручить министру юстиции разработать вместе с представителями общественного сектора, всех заинтересованных органов законодательный пакет, обсудить его, подготовить и направить в Национальное Собрание».
В свою очередь, заместитель председателя Центрального банка Армении Нерсес Ерицян представил предложения по возможному ограничению использования наличных сделок высокопоставленными чиновниками и аффилированными с ними лицами. Он отметил, что предложения были разработаны на основе изучения международного опыта и указанные ограничения в основном преследуют следующие цели: борьба с теневой экономикой, отмыванием денег и финансированием терроризма, формирование культуры безналичных расчетов. Премьер-министр придал важность регулированию указанных вопросов и предложил обсудить разработанные предложения с представителями общественных организаций и заинтересованных ведомств.
С докладом также выступила председатель Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц Сирануш Саакян, представившая проблемы при декларации имущества и доходов высокопоставленных чиновников. Она в частности отметила, что оценка эффективности действующей системы осуществляется по следующим критериям: круг субъектов, представляющих декларацию и подлежащие декларированию данные, виды деклараций, механизмы проверки достоверности содержащейся в них информации, система санкций, обеспечиающая примененения режима декларации.
Овик Абрамян предложил комиссии в двухмесячный срок представить аппарату правительства предложения по новым механизмам декларирования и привлечению новых целевых групп, обсудив их с представителями общественных организаций.
Министр-руководитель аппарата правительства Давид Арутюнян представил вопрос, связанный с пересмотром методологии оценки и мониторинга годовых отчетов органов исполнительной власти. Арутюнян отметил, что вопрос был обсужден с донорской организацией – USAID, и было предложено разработать и внедрить новую методологию с целью повышения эффективности оценки и контроля за отчетами, сделав отчетность публичной, передает АРКА.
Премьер-министр придал важность разработке единого механизма методологии и мониторинга оценки ежегодных отчетов. Арутюнян также представил информацию о международных экспертах, подавших заявку на участие в формирующейся экспертной комиссии, создаваемой в рамках соглашения по содействию реализации антикоррупционной стратегии в Армении, подписанного между армянским правительством и USAID.
Были представлены девять кандидатур. Шестеро из них граждане Армении, трое – иностранцы. При этом, все трое международных экспертов соответствую требуемым критериям. В дальнейшем них будут выбраны двое.
Ранее премьер-министр Овик Абраамян заявил, что борьба с коррупцией в Армении не может быть эффективной без участия представителей гражданского общества, депутатов.