18 Հունիս 2016 - 09:27 AMT
Թուրքիայի հավաքականը ջախջախիչ պարտություն է կրել Իսպանիայից ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության շրջանակում, որին համացանցն արձագանքել է` ծաղրելով, բայց ոչ թե թուրք ֆուտբոլիստներին, այլ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանին: Այդ մասին գրել է գերմանական Stern-ը:
Մասնավորապես, սոցցանցերի օգտատերերը կատակում են «կոշտ միջոցների» վերաբերյալ, որոնք Էրդողանը կարող է ձերնարկել իսպանացիների դեմ:
«Պարոն Էրդողանը կանչել է Իսպանիայի դեսպանին»,-գրել է Twitter-ի օգտատերերից մեկը:
«Եկավ Էրդողանն ու սկսկեց ապտակել բոլորին»,-կատակել է Eurosport.de-ի սոցցանցերի գծով մասնագետ Ֆլո Բուգները:
«Կարծում եմ, Էրդողանը դատի կտա Իսպանիային»,-ենթադրել է օգտատեր Ֆրանկ Բուշմանը:
«Արդյոք դա նշանակում է, որ պարոն Էրդողանը կարգելի մուտքը երկիր բոլոր իսպանացիներին»,-գրել է Քրիստիան Վոզնյակը:
«Տեսնենք, երբ Էրդողանն իսպանացիներին ահաբեկիչ կհայտարարի, կամ գոնե նրանց դեսպանին կկանչի»,-գրել է մեկ այլ օգտատեր Twitter-ում:
Սոցցանցերում չեն շրջանցել նաև Թուրքիայի հավաքականի երկրպագուներին, որոնք ինչ-որ պահի սկսել են սուլել իրենց հավաքականին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Թուրքերը սուլոցներով են արձագանքում իրենց իսկ թիմի ավագի գործողություններին, ամեն անգամ, երբ նա դիպչում է գնդակին: Հրաշալի ֆանատներ են, ինչ ասես»,-նշել է Կեբեկուսը:
«Այո, դա շատ է տրամադրում թուրքական թիմին, երբ սեփական մոլի երկրպագուներն են սուլոցնելով դիմավորում ավագին»,-արձագանքել է օգտատեր Սեբաստիան Շտանդկեն:
Ոմանք ուշադրություն են դարձրել Թուրքիայի հավաքականի մարզիչ Ֆաթիհ Թերիմի արձագանքին, որը բավականի արագ է դուրս եկել ափերից:
Թուրքիայի հավաքականը պարտվել է Իսպանիային 3:0 հաշվով: Առաջին գոլի հեղինակ է դարձել իսպանացի հարձակվող Ալվարո Մորատան: 3 րոպե անց իսպանացիներն արդեն 2:0 առավելության էին հասել, իսկ երկրորդ խաղակեսի սկզբին Մորատան վերջակետ դրեց` իրացնելով երրորդ գոլը:
Այղպիսով, Թուրքիան, պարտվելով արդեն երկրորդ խաղում, 4-ն է խմբում: Իսկ իսպանացիները երկու հաղթանակ ունեն և ապահովել են ելքը փլեյ օֆ:

Сборная Турции потерпела сокрушительное поражение от Испании в рамках Чемпионата Европы по футболу, и соцсети отреагировали издевками – но не в адрес турецких игроков, а в адрес президента Реджепа Тайипа Эрдогана, пишет немецкая газета Stern.
Шутки пользователей соцсетей касаются, в частности, жестких мер, которые может предпринять Эрдоган в отношении испанцев.
«Господин Эрдоган только что вызвал испанского посла», – отметил один из пользователей Twitter.
«Тут же приходит Эрдоган и начинает раздавать пощечины», — пошутил на своей странице специалист по соцсетям Eurosport.de Фло Бугнер.
«Думаю, Эрдоган засудит Испанию!», — предположил пользователь Франк Бушманн.
«Запретит ли теперь господин Эрдоган въезд в страну всем испанцам?», — написал Кристиан Возняк.
«Поглядим-ка, когда Эрдоган объявит испанцев террористами. Или хотя бы вызовет их послов», — рассуждает в своем микроблоге Twitter другой пользователь.
Досталось в соцсетях и наиболее радикальным фанатам Турции, которые в какой-то момент начали освистывать собственную сборную, пишет РИА Новости.
«Турки освистывают капитана их же команды каждый раз, когда он касается мяча. Замечательные фанаты, ничего не скажешь», — отметил Норберт Кебекус.
«Да, это особо мотивирует турецкую команду, когда собственные фанаты освистывают ее капитана» — отреагировал на поведения болельщиков пользователь Себастиан Штандке.
Некоторые обратили внимание на реакцию тренера сборной Турции Фатиха Терима, который достаточно быстро вышел из себя.
Сборная Турции проиграла Испании со счетом 0:3. Первый гол в ворота турецкой команды забил испанский форвард Альваро Мората. Через три минуты испанцы вели уже со счетом 2:0, а в самом начале второго тайма Мората третьим голом поставил в матче точку.
Таким образом, Турция, проигравшая два матча подряд, занимает четвертое место в группе. Испанцы же двумя победами гарантировали себе выход в плей-офф.