20 Հունիս 2016 - 10:51 AMT
Ծայրահեղական իսլամիստները մեծ ահաբեկչություն էին ծրագրում Թեհրանում, ինչպես նաև հարձակումներ Իրանի այլ քաղաքներում: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի հետախուզության և ազգային անվտանգության նախարարությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրանի ուժայիններն ահաբեկչություն են կանխել Իրանի մայրաքաղաքում, կան ձերբակալվածներ:
«Կանխվել է թաքֆիրիստ վահաբիտների խմբերի մեծ ահաբեկչությունը: Ահաբեկիչները մտադիր էին ռումբեր տեղադրել Թեհրանում և այլ գավառներում»,-հայտարարել են գերատեսչությունում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: Հանցագործների ձերբակալման գործողության արդյունքում առգրավվել է մեծաքանակ զենք ու պայթուցիկ նյութեր: Ձերբակալվածների գծով հետաքննություն է ընթանում: Թե որ ահաբեկչական խմբավորմանն են նրանք հարում, չի հայտարարվում:
Ավելի վաղ Իրանի հետախուզության նախարար Մահմուդ Ալավին հայտնել է 20 ահաբեկչական խմբավորման բացահայտման մասին, որոնք մտադիր էին գործի դնել պայթուցիկ սարքերը` ապակայունացնելու համար իրավիճակն Իրանում:

20 Июнь 2016 - 10:11 AMT
Радикальные исламисты планировали крупный теракт в Тегеране, а также атаки в других районах Ирана. Об этом заявило министерство разведки и национальной безопасности ИРИ.
Ранее стало известно, что иранские силовики предотвратили теракт в столице Ирана, несколько человек задержаны.
«Предотвращен один из крупнейших террористических заговоров групп такфиристов-ваххабитов, которые планировали заложить бомбы в Тегеране и других провинциях», — заявили в ведомстве, цитирует РИА Новости.
В рамках операций по задержанию злоумышленников были изъяты большие запасы взрывчатых веществ и бомб. В отношении задержанных ведется расследование. Принадлежат ли они к одной из террористических группировок, не уточняется.
Ранее министр по делам разведки Ирана Махмуд Алави сообщил о разоблачении 20 террористических групп, которые планировали привести в Иране в действие взрывные устройства в целях дестабилизации ситуации в стране, напоминает телеканал.