Հունիսի 26-ին Իսրայելն ու Թուրքիան մտադիր են հայտնել երկու երկրների միջև դիմակայության հաղթահարման և ամբողջ ծավալով դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու մասին: Դա նախատեսվում է անել մինչև 2016-ի հուլիսի ավարտը, գրում է AFP-ին:
Ըստ աղբյուրների, երկկողմ համաձայնագրի ստորագրման վերջին պահին կարող են որոշակի բարդություններ առաջանալ, որոնք կարող են հետաձգել ստորագրումը: Սակայն, եթե դա տեղի չունենա, առաջիկայում կվերսկսվի համագործակցությունը պաշտպանական և էներգետիկ ոլորտներում, կրկին համատեղ զորավարժություններ կանցկացվեն:
Բանակցություններին կմասնակցեն Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն և Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուի դեսպանորդ Ջոզեֆ Չեխանովերը: Դեռ հայտնի չէ, թե որտեղ կանցնեն բանակցությունները:
Հուլիսին դիվանագետները կրկին կհանդիպեն պաշտոնապես համաձայնագիրը ստորագրելու համար, որից հետո երկրների դեսպանները կվերադառնան իրենց դեսպանատները և հարաբերությունները Թուրքիայի և Իսրայելի միջև լիովին կվերականգնվեն:
Ավելի վաղ Թուրքիան հարաբերությունների կարգավորման 3 պայման էր առաջ քաշել` ներողություն հայտնելն Իսրայելի կողմից, փոխհատուցման վճարումը զոհվածների ընտանիքներին և տուժածներին, ինչպես նաև Գազայի ապաշրջափակումը:
Ըստ պարբերականի, Իսրայելը համաձայն է Գազայում բուժկենտրոնի կառուցմանը, որի սարքավորումներն ու դեղորայքը թուրքական կողմը կմատակարարի: Հումանիտար օգնությունը կբեռնաթափվի Աշդոդի նավահանգստում և կփոխադրվի իսրայելյան տերմինալներ: Թուրք վարչապետ Յիլդիրիմը գոհունակույուն է հայտնել այս կապակցությամբ` հայտարարելով, թե Անկարային առաջին հերթին հումանիտար օգնության հարցն էր հետաքրքրում:

26 июня Израиль и Турция планируют сообщить об урегулировании конфликта между двумя странами и восстановлении отношений в полном объеме до конца июля 2016 года, пишет AFP со ссылкой на Hurriyet.
Согласно источникам, в последний момент подписания двухстороннего соглашения могут возникнуть непредвиденные осложнения, способные отсрочить подписание. Однако, если этого не произойдет, в ближайшее время будет возобновлено сотрудничество в оборонной и энергетической сферах, вновь будут проводиться совместные маневры.
Переговоры пройдут между главой МИД Турции Феридуном Синирлиоглу и посланником премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху Джозефом Чехановером.
Пока неизвестно, где пройдут переговоры.
В июле дипломаты вновь встретятся для официального подписания соглашения, после чего послы стран вернутся в свои посольства, и отношения между Турцией и Израилем будут полностью восстановлены.
Ранее Турция выдвинула 3 условия нормализации отношений с Израилем: принесение извинений, выплата компенсаций пострадавшим и семьям погибших, а также снятие блокады сектора Газы.
По данным издания, Израиль согласился на строительство в Газе медицинского центра, который получит турецкое оборудование и медикаменты. Гуманитарная помощь будет разгружаться в порту Ашдода и перевозиться через израильские терминалы. Премьер-министр Турции Бинали Йылдырым выразил удовлетворение этим решением, заявив, что Анкару прежде всего интересовал вопрос гуманитарной помощи.
Страны были стратегическими партнерами, однако отдалились друг от друга на фоне прихода к власти в Турции исламистов и переориентации турецкой внешней политики с европейской интеграции на укрепление позиций в арабо-мусульманском мире. Пиком взаимного охлаждения стал инцидент с «Флотилией свободы» — перехват в 2010 году израильскими «коммандос» судов, шедших на прорыв блокады сектора Газа, и гибель девяти турок и одного гражданина США — участников плавания.