ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը մեղադրել է Ռուաստանին 1997թ. Համագործակցության և անվտանգության հիմնարար ակտի դրույթները խախտելու մեջ, հայտնում է Gazeta.ru-ն Sueddeutsche Zeitung-ի վրա հղումով:
«Ռուսաստանը չի պահպանում այդ փաստաթղթի դրույթները, որի հիմնարար սկզբունքներից մեկը ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքն է: ՌԴ-ն չի հարգում Վրաստանի և Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը: Բացի այդ, Հիմնարար ակտը ենթադրում է ռուսական ռազմական ներկայության որոշ սահմանափակում, սակայն, այն զգալիորեն ավելացել է»,-հայտարարել է Ստոլտենբերգը:
Ըստ գլխավոր քարտուղարի, դաշինքը նշում է ՌԴ սպառազինության աճ Կալինինգրադում, Ղրիմում, Բարենցի, Բալթյան և Սև ծովերում, ինչպես նաև Միջերկրական ավազանի արևելյան հատվածում: Նա նշել է նաև, որ ՆԱՏՕ-ի զորքերի տեղակայումը Արևելյան Եվրոպայի երկրներում նախատեսվում է հնարավոր հակամարտությունները կանխելու համար:
«Հզոր պաշտպանությունը, զսպումն ու ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը հակամարտությունները կանխելու լավագույն միջոցն են»,-ասել է գլխավոր քարտուղարը` հավելելով, որ ՆԱՏՕ-ն շեշտը դնում է ՌԴ հետ քաղաքական երկխոսության վրա:
Ավելի վաղ Ստոլտենբերգը հայտարարել էր, որ ՆԱՏՕ-ն անմիջական սպառնալիք չի տեսնում ՌԴ կողմից դաշինքի որևէ երկրի համար, իսկ ՆԱՏՕ-ի հզորացման նպատակը ոչ թե Ռուսաստանի հետ հակամարտություն հրահրելն է, այլ դրանից խուսափելը:

21 Июнь 2016 - 10:24 AMT
Генсек НАТО Йенс Столтенберг обвинил Россию в нарушении положений Основополагающего акта о сотрудничестве и безопасности от 1997 года, передает Gazeta.ru со ссылкой на Sueddeutsche Zeitung.
«Россия не придерживается положений этого документа, одним из важнейших принципов которого является уважение суверенитета и территориальной целостности всех государств. Россия не уважает территориальную целость Грузии и Украины. Помимо прочего, Основополагающий акт предписывает определенные ограничения на российское военное присутствие, однако оно также существенно увеличено», — заявил Столтенберг.
По словам генсека, альянс отмечает наращивание российского вооружения в Калининграде, в Крыму, в районе Баренцева, Балтийского и Черного морей, а также в Восточном Средиземноморье. Столтенберг также подчеркнул, что размещение войск НАТО в странах Восточной Европы планируется для предупреждения возможных конфликтов.
«Сильная оборона, сдерживание и решительность НАТО — вот лучший способ предупреждения конфликтов», — сказал генсек, добавив, что НАТО «делает ставку» и на политический диалог с Россией.
Ранее Столтенберг заявил, что НАТО не видит непосредственной угрозы, исходящей со стороны России, для кого-либо из государств, входящих в альянс, а его усиление преследует своей целью не провоцировать конфликт с Россией, а избежать его.