21 Հունիս 2016 - 11:38 AMT
Ոստիկանությունը 1 տոննա պայթուցիկով լցոնված միկրոավտոբուս է հայտնաբերվել երկրի հարավ-արևելքում` Դիարբեքիրում, հայտնում է Haqqin.az-ը թուրքական Hurriyet-ի վրա հղումով:
Միջադեպը տեղի է ունեցել հունիսի 20-ի երեկոյան Էրգանի թաղամասում: Տարածքը մեկուսացվել է, մոտակա տների բնակիչները տարհանվել են: Մասնագետները վնասազերծել են պայթուցիկը, տրանսպորտային միջոցը տեղափոխվել է ոստիկանություն: Տուժածների մասին տեղեկություններ չկան:
Մայիսի 31-ին առնվազն 4 մարդ է զոհվել Թուրքիայի Շըրնաք նահանգի Սիլոփի շրջանում տեղի ունեցած պայթյունից: Եվս 19 մարդ վիրավորվել է, որոնցից 5-ը ոստիկանության աշխատակիցներ են: Ըստ գործակալությունների տվյալների, պայթուցիկը տեղադրված է եղել կոյուղու հորում և գործի է դրվել, երբ անցնում էր ոստիկանության մեքենան:
Դիարբեքիրում մի քանի ամիս է գործողություն է իրականացվում Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության դեմ: Գավառում հաճախակի են դարձել պայթյունները, որոնցիցի շատերի դեպքում պատասխանատվությունը ստանձնել են քուրդ ապստամբները:

Полиция обнаружила начиненный взрывчаткой микроавтобус в турецкой провинции Диярбакыр на юго-востоке страны, вес взрывчатых веществ составлял около тонны.
Инцидент произошел вечером 20 июня в районе Эргани. Территория около микроавтобуса была оцеплена, ближайшие дома эвакуированы. Специалисты деактивировали взрывчатые вещества, найденные в автобусе, транспортное средство доставлено в полицию в рамках расследования инцидента. О пострадавших не сообщается, передает РИА Новости со ссылкой на Hurriyet.
Ранее в Диярбакыре несколько месяцев шла операция против запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана. С тех пор в провинции неоднократно происходили взрывы, ответственность за многие брали на себя курдские повстанцы.
Читайте также:Более 200 жителей Диярбакыра заблокированы в подвалах: Спецназ не разрешает их спасать