ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը խրախուսում է ինժեներական մտածողության զարգացումը դպրոցականների շրջանում: Հանրապետության տարբեր դպրոցների ռոբոտաշինական խմբակներին ինն ամիս առաջ տրամադրված բջջայինները ծառայել են որպես կրթական նյութ: Բնապահպանական այս նախաձեռնության արդյունքում, հեռախոսների դետալները վնասակար թափոն լինելու փոխարեն՝ կիրառվել են տեխնիկական առաջադրանքների լուծման նպատակով:
Շահագործված բջջայինները երկրորդ կյանք են ստացել շնորհալի պատանիների առաջարկած լուծումների շնորհիվ: Ուսումնասիրելով հեռախոսների կառուցվածքը՝ Գավառի 2-րդ դպրոցի պատանիները նախընտրել են անսարք դետալները փոխարինել աշխատող մասերով, հնարավոր դարձնել բջջայինների մի մասի հետագա անխափան աշխատանքը և նվիրել դրանք, իսկ մյուս դետալները կիրառել տեխնիկական այլ խնդիրներ լուծելու նպատակով:
Մի քանի հեռախոսի մարտկոցներ միմյանց միացնելով՝ Էջմիածնի 2-րդ դպրոցի աշակերտները ստացել են նույն լարման, բայց ավելի մեծ տարողության մարտկոցներ, դրանց տվել USB մուտք և ելք՝ ստանալով արտաքինից և արևի էներգիայից լիցքավորվող մարտկոցներ: Առանձին դետալներ կիրառվել են էլեկտրական խարտոցներ, մերսող թևնոցներ և այլ սարքեր ստանալու նպատակով:
Երևանի 173 դպրոցի խմբակի սաները ձգտել են սեփական փորձով կիսվել «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում՝ վստահ լինելով, որ իրենց աշխատանքը կարող է հետաքրքրել շատերին, իսկ ոմանց համար կարևոր դեր խաղալ՝ նախասիրությունից մասնագիտացման անցնելու հարցում: Նրանց ստեղծած էջում տեղադրվող տեսագրություններն ու առաջարկվող լուծումները կարող են կրթական դեր ունենալ հասակակիցների շրջանում և մոնիթորինգի գործիք ծառայել՝ ծնողների համար:
Պատանիների նախաձեռնությունը չի սահմանափակվում թվարկված աշխատանքներով: Լինելով հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարևոր է համարում երիտասարդների շրջանում բջջայիններից օգտվելու և դրանցից առավել խելացի՝ բնապահպանական ճանապարհով ձերբազատվելու իրազեկվածության բարձրացումը:

VivaCell-MTS announced that recycled mobile phones provided to robotics groups operating in Armenia nine months ago have come to be used as educational materials.
In the framework of this environmental initiative, the dismantled parts of the phones have been used in various technical projects. The solutions elaborated by the students have given a second lease of life to disused phones.
Having studied the structure of mobile phones, the students of Gavar’s 2nd school managed to replace the faulty parts of some phones with new ones. Other dismantled phones were used in various technical and educational projects.
By connecting the accumulators of a number of mobile phones the students of Etchmiadzin 2nd School constructed new accumulators with the same voltage but bigger volume. The students also installed a USB port turning the accumulators into solar batteries. Some parts of the phones were repurposed into details for the construction of electric files, massaging bracelets and other equipment.
The students of Yerevan 173rd School shared their experience on Facebook, hoping that it will interest many people. The videos and solutions posted on the social network can serve as educational materials for their peers and as a monitoring tool for the parents.
The initiatives will be continuous.
VivaCell-MTS said it attach great importance to raising the awareness about environmentally friendly use and recycling of mobile phones.