Ավելի քան 25 խաղաղ բնակիչ է զոհվել սիրիական Ռաքքա քաղաքում ահաբեկչական «Իսլամական պետության» գրոհայինների դիրքերին հասցված ավիահարվածների հետևանքով: Այդ մասին հայտնում է «Կոմերսանտը» Մարդու իրավունքների սիրիական կենտրոնի վրա հղումով:
«Տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են, ոմանք` ծանր»,-ասել են կազմակերպությունում: Այնտեղ նշել են, որ դեռ հայտնի չէ, թե ով է իրականացրել ավիահարվածները:
2016-ի հունիսի սկզբին Սիրիայում մարտական գործողություններից ի վեր առաջին անգամ երկու հակաահաբեկչական կոալիցիաները, որոնք գլխավորում են ՌԴ-ն և ԱՄՆ-ն, փաստացի միավորել են ջանքերը կոնկրետ նպատակի հասնելու համար` ազատագրելու համար Ռաքքան:
Ռաքքան համարվում է «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների «մայրաքաղաքը»:
-Սիրիական բանակի զինվորականները և աշխարհազորայինների ջոկատները զարգացնում են գրոհը Ռաքքայի ուղղությամբ, որը համանուն գավառի վարչական կենտրոնն է և գտնվում է Եփրատի ափին: Ռաքքայի մատույցներ են տեղափոխվել Սիրիայի Հանրապետական գվարդիայի կազմավորումները: Դա վկայում է, որ Սիրիայի ԶՈւ հրամանատարությունը բացառիկ նշնակաություն է տալիս ծայրահեղականների հետ առաջիկա վճռական ճակատամարտին: Զորքերը մոտենում են ռազմական օդանավակայանին, որը գտնվում է Տաբկա քաղաքի արվարձանում` Ռաքքայից 50 կմ հեռավորության վրա:

Более 25 мирных жителей сирийского города Ракка погибли в результате авиаударов по позициям боевиков террористической организации «Исламское государство» (ИГ). Об этом пишет «Коммерсантъ» со ссылкой на Сирийскую обсерваторию по правам человека.
«Десятки человек были ранены, некоторые — тяжело»,— заявили в организации. Там отметили, что пока не установлено, кем были осуществлены авиаудары.
В начале июня 2016-го года впервые с начала боевых действий в Сирии две антитеррористические коалиции (возглавляемые РФ и США) фактически объединили усилия для достижения конкретной цели — освобождения города Ракка.
Сирийские курды завершили окружение города Мембидж — крупнейшего транспортного узла ИГ на севере Сирии.
В рамках этой операции противники исламистов взяли под свой контроль шоссе, которое связывает Ракку с турецкой границей. Исламисты на севере Сирии рискуют быть отрезанными от удерживаемой ими территории в долине Евфрата.