Թուրքիայի ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության գծով ԵԽԽՎ զեկուցող Ինգեբորգա Գոդսկեսենը մտահոգություն է հայտնել Անկարայի գործողություններով երկրի հարավ-արևելքում: Նա հիշեցրել է, որ այնտեղ գործող պարետային ժամն ապօրինի է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մեր ուշադրության կենտրոնում Թուրքիայի հարավ-արևելքն է, որտեղ բռնությունը գնալով սաստկանում է այն պահից ի վեր, երբ 2015-ի ամռանը խաղաղ բանակցությունները ձախողվեցին»,-ասել է նա` ներկայացնելով զեկույցը:
«Թուրքիայի իշխանություններն անվտանգության գործողություններ են իրականացնում երկրի հարավ-արևելքում, մի շարք շրջաններում պարետային ժամ է հայտարարված, որն ըստ Վենետիկի հանձնաժողովի չունի իրավաբանական հիմնավորում»,-ասել է ԵԽԽՎ զեկուցողը:
«Մեզ շատ է մտահոգում իրավիճակը` պարետային ժամն անդրադառնում է 1,6 մլն մարդու վրա: Սահմանափակումներ կան ջրի և էլեկտրականության հասանելիության առումով, ինչպես նաև կրթության և առողջապահության»,-հավելել է նա:
Զեկուցողը կոչ է արել Անկարային հաշվետու լինել մարդու իրավունքների խախտման համար: Նա տվյալներ է ներկայացրել, որոնց համաձայն, այդ շրջաններում «սպանվել է ավելի քան 350 քաղաքացիական անձ ու ավելի քան 500 սպա, սպանվել է ՔԱԿ 5000 անդամ` Թուրքիայում, հյուսիսային Իրաքում և Սիրիայում»: «Պարետային ժամի գործողության վայրերում շենքերի ու շինությունների մեծ մասն ավերված է, մարդիկ ստիպված են եղել հեռանալ տներից»,-ասվում է զեկույցում:
Հունիսի 21-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Նաիրա Կարապետյանը հայտարարել է, որ Թուրքիան շանտաժի առարկա է դարձրել փախստականներին: «Սակայն, Եվրոպայի Խորհրդի անդամ հանդիսացող մի պետություն՝ Թուրքիան, փախստականների հանդեպ ունի այլ մոտեցում` դարձնելով նրանք քաղաքական շահարկումների և անգամ շանտաժի գործիք: Նա նույնիսկ սպառնում է հարևան պետություններին «միգրանտների համար սահմանը բացելով: Արդյո՞ք սա ընդունելի պահվածք է Եվրոպայի համար: Համոզված եմ՝ ոչ»:

22 Июнь 2016 - 10:03 AMT
Докладчица ПАСЕ по функционированию демократических институтов в Турции Ингеборга Годскесен выразила обеспокоенность действиями Анкары на юго-востоке страны и напомнила о незаконном характере введенного комендантского часа.
«Мы сфокусировали свое внимание на юго-востоке Турции, где наблюдается эскалация насилия с того момента, как мирные переговоры прошлым летом были сорваны», — сказала Годскесен в ходе представления своего доклада в Ассамблее.
«Турецкие власти проводят операции по безопасности на юго-востоке страны, в ряде районов вводится комендантский час, что, по мнению Венецианской комиссии, лишено юридического обоснования», — отметила докладчик ПАСЕ.
Годскесен также сказала, что нарушения прав человека в Турции вызывают беспокойство.
Она привела данные, согласно которым в ходе операции в этом регионе более 350 гражданских и более 500 офицеров силовых структур были убиты, также были убиты 5 тысяч членов партии РПК в Турции, а также северном Ираке и в северной Сирии.
«Значительная часть зданий на территориях под комендантским часом были уничтожены, и люди, вынужденные покинуть свои дома, должны получить возможность вернуться в свои жилища», — уверена докладчик ПАСЕ.
«Поэтому призываем турецкие власти отчитаться о нарушениях прав человека, предоставить более прозрачную информацию о ситуации на местах, расследовать случаи нарушения прав человека», — отметила она.
«Мы призываем создать совместные органы для расследования ситуации с правами человека в регионе. Призываем ПАСЕ занять активную роль и взять на себя роль форума, на основе которого может быть найдено мирное решение конфликта», — сказала Годскесен.
«Нас очень беспокоит сложившаяся ситуация: 1.6 миллиона человек затронуты комендантским часом, который по-прежнему действует», — добавила она.
Докладчик констатировала, что также имеются ограничения доступа к воде и электричеству, к образовательным услугам и здравоохранению, передает РИА Новости.
Читайте также: Делегат ПАСЕ: Турция превратила беженцев в инструмент политических спекуляций и шантажа