Իտալական «Հինգ աստղի շարժում» կուսակցությունը, հաջողության հասնելով ընտրություններում, որոշել է պնդել, որ Իտալիան եվրոյի գոտուց դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնի:
«Մենք ցանկանում ենք խորհրդակցել ժողովրդի հետ եվրոյի հարցով: Այս պայմաններում եվրոն չի աշխատում: Մենք կարող ենք այլընտրանքային արժույթ առաջարկել կամ «եվրո-2»,-հայտարարել է կուսակցության անդամ և Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Լուիջի դի Մայոն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ցանկացած այդպիսի հանրաքվե կարող է միայն հանրային կարծիքի ցուցիչ հանդիսանալ, քանի որ Իտալիայի օրենքները թույլ չեն տալիս հանրաքվե անցկացնել միջազգային պայմանագրերից դուրս գալու հարցով: Սակայն եվրոյի հակառակորդների հաղթանակը լուրջ ազդանշան կարող է դառնալ Իտալիայի իշխանությունների համար, հատկապես, ԵՄ-ից Բրիտանիայի դուրս գալու հնարավորության ֆոնին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Daily Mail-ի վրա հղումով:
Հունիսի 19-ին Իտալիայում տեղի է ունեցել վարչական մարմինների ընտրությունների երկրորդ փուլը, որտեղ կուսակցությունը մեծ հաջողություն գրանցեց: Վարչապետ դեմոկրատ Մատեո Ռենցին խոստովանել է «5 աստղի շարժման» ակնհայտ և անվիճելի հաղթանակը, որի պատճառն, ըստ նրա, ոչ թե բողոքն է, այլ փոփոխությունների անհրաժեշտությունը:

22 Июнь 2016 - 12:02 AMT
Итальянская партия евроскептиков «Движение пяти звезд» на волне успеха на выборах решила настоять на проведении референдума о выходе Италии из еврозоны.
«Мы хотим проконсультироваться у народа по вопросу евро. В нынешних условиях евро не работает. Мы можем предложить альтернативные валюты или «Евро-2»,- заявил член партии и заместитель председателя Палаты депутатов Италии Луиджи ди Маио (Luigi Di Maio).
Любой подобный референдум может служить лишь барометром общественного мнения, так как законы Италии не позволяют проводить референдум для выхода из международных договоров. Однако победа противников евро стала бы серьезным сигналов для итальянских властей, особенно в контексте возможного выхода Британии из ЕС, передает РИА Новости со ссылкой на Daily Mail.
Партия «Движение пяти звезд», которое возглавляет популист и комик Беппе Грилло, ранее выдвигала идею введения двух валют в ЕС: одной для богатого севера, другой — для бедного юга. Лидер партии также неоднократно высказывал идеи провести голосование по вопросу выхода Италии из ЕС, говорится в статье.
19-го июня в Италии прошел второй тур административных выборов, в которых партия Грилло выступила с оглушительным успехом: премьер-министр страны демократ Маттео Ренци признал «очевидную и неоспоримую победу» «Движения пяти звезд», которая, по его словам, была продиктована не протестом, а необходимостью перемен.