Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հանձնարարել է էլեկտրաէներգետիկայի նախարար Իմադ Համիսին նոր կառավարություն ձևավորել: Նոր կառավարություն կազմելու պատճառները գործակալությունը չի նշել:
Մինչ օրս Համիսը զբաղեցնում էր էլեկտրաէներգետիկայի նախարարի պաշտոնը: Վարչապետի պաշտոնում նա կփոխարինի Վաել ալ Հալկիին:
EFE գործակալությունը նշում է, որ նոր կառավարության ձևավորումը Սիրիայում սպասված որոշում էր, քանի որ 2016-ի ապրիլին երկրում տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Նախկին վարչապետ Ալ Հալկին երկու անգամ է նշանակվել կառավարության ղեկավարի պաշտոնում` 2012-ի օգոստոսին և 2014-ի օգոստոսին: Նրա պաշտոնանկությունը փորձագետները կապում են նավթամթերքի սակագների վերջին բարձրացման պատճառով հասարակական բողոքի հետ:

Президент Сирии Башар Асад поручил министру электроэнергетики Имаду Хамису сформировать новое правительство. Причин формирования нового кабинета агентство не сообщило.
До сих пор Хамис занимал пост министра электроэнергетики. На посту главы правительства он сменит Ваэля аль-Халки.
Агентство EFE отмечает, что формирование нового правительства в Сирии – ожидаемое решение, поскольку в апреле 2016 года в стране прошли парламентские выборы, передает Интерфакс.
Бывший премьер аль-Хальки назначался на пост главы правительства дважды — в августе 2012 года и в августе 2014 года. Его уход в отставку эксперты связывают с протестами общественности по поводу последнего повышения цен на нефтепродукты.