Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ մարտերում զոհվել է ևս3 ռուս սպա: Այդ մասին հայտնել են թուրքական ԶԼՄ-ները: Սիրիացի զինվորականների հետ զոհվում են նաև ռուսաստանցի զինծառայողներ, գրում է Haqqin.az-ը:
ԻՊ գրոհայինները հայտնում են դեպի Իտրիա ճանապարհին 3 ռուս սպայի մահվան մասին:
Սիրիական բանակի զինվորականները և աշխարհազորայինների ջոկատները զարգացնում են գրոհը Ռաքքայի ուղղությամբ, որը համանուն գավառի վարչական կենտրոնն է և գտնվում է Եփրատի ափին: Ռաքքայի մատույցներ են տեղափոխվել Սիրիայի Հանրապետական գվարդիայի կազմավորումները: Դա վկայում է, որ Սիրիայի ԶՈւ հրամանատարությունը բացառիկ նշանակություն է տալիս ծայրահեղականների հետ առաջիկա վճռական ճակատամարտին: Զորքերը մոտենում են ռազմական օդանավակայանին, որը գտնվում է Տաբկա քաղաքի արվարձանում` Ռաքքայից 50 կմ հեռավորության վրա:
2015-ի սեպտեմբերի 30-ից ի վեր, երբ Ռուսաստանը սկսեց ռմբակոծել Սիրիայում ահաբեկիչների դիրքերը, ՌԴ ՊՆ-ն հաստատել է առնվազն 12 ռուս զինծառայողի մահը, սակայն անկախ լրագրողներն ու բլոգերները հաստատում են ևս մի քանի մահվան դեպք և հաղորդագրություններ են հայտնաբերել ևս տասնյակ սպանվածների մասին, որոնց մահվան փաստը կառավարությունը չի ճանաչում: 2015-ի մայիսին Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել, որի համաձայն տեղեկությունների տարածումն արտերկրում ռուս զինծառայողների մահվան մասին, քրեական հանցագործություն է համարվում:

23 Июнь 2016 - 12:47 AMT
В боях с террористической группировкой «Исламское государство» в Сирии погибли еще трое российских офицеров. Об этом сообщают турецкие СМИ.
Вместе с сирийскими солдатами погибают и российские военнослужащие, пишет Haqqin.az.
Боевики ИГ сообщают об убийстве трех российских офицеров по дороге в Иттрию.
Сирийская армия третью неделю подряд ведет наступление на западе и юге провинции Ракка. Ближайший крупный форпост ИГ находится в городе Табка, включая одноименный военный аэродром. Ожесточенные бои с террористами продолжаются в 10-20 километрах от города. К северу от Табки (50 км) находится так называемая «столица» ИГ в Сирии — город Ракка.Уже вторые сутки сирийская армия несет большие потери в направлении Ракки.
С того момента, как Россия 30 сентября 2015 года начала бомбардировки в Сирии, российское Министерство обороны подтвердило гибель по меньшей мере 12 российских солдат, однако независимые журналисты и блогеры документально подтвердили еще несколько смертей и обнаружили сообщения о десятках убитых, гибель которых правительство не признает.В мае 2015 года Путин подписал указ, согласно которому предоставление информации о гибели российских военных за границей является уголовным преступлением, и, несмотря на протест, поданный в судебном порядке независимыми адвокатами и журналистами, он был подтвержден российским Конституционным судом.