Հյուսիսային Իռլանդիայի բնակիչների 55.8 %-ը դեմ է արտահայտվել ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուն Հյուսիային Իռլանդիայի ամենամեծ ազգայնական կուսակցությունը ` «Շինն Ֆեյնը», հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը ԵՄ կազմից հիմք կհանդիսանա Իռլանդիայի հետ վերամիավորվելու վերաբերյալ հանրաքվեի անցկացման համար:
«ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու մասին որոշումը կտրուկ փոխում է քաղաքական իրավիճակն այստեղ` Իռլանդիայի հյուսիսում, և մենք կակտիվացնենք ջանքերն, ուղղված Իռլանդիայի հետ ընդհանուր սահմանի մասին հանրաքվեի անցկացմանը»,-հայտարարել է կուսակցության նախագահ Դեկլան Քիրնին:
Մեծ Բրիտանիայում հունիսի 23-ին տեղի ունեցած ԵՄ անդամության վերաբերյալ հանրաքվեում հաղթանակ են տարել ԵՄ-ից դուրս գալու կողմնակիցները` հավաքելով ձայների 51,8 տոկոսը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ հանրաքվեի արդյունքները զրկում են Բրիտանիայի կառավարությանը Հյուսիսային Իռլանդիայի շահերը ներկայացնելու իրավունքից, քանի որ վերջինիս բնակչությունը քվեարկել է ԵՄ կազմում մնալու օգտին, հայտնում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Մոտ կեսդարյա անդամակցությունից հետո ԵՄ-ն լքելու օգտին է քվեարկել ընտրողների 52%-ը, իսկ մնալու օգտին` 48%-ը: Միևնույն ժամանակ ըստ Sky News-ի, Հյուսիսային Իռլանդիայի բնակիչների 55.8 %-ը դեմ է արտահայտվել ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուն, «կողմ» է քվեարկել 44.2 %-ը:
1921-ին խաղաղ պայմանագիր ստորագրվեց Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի միջև, որի արդյունքում Իռլանդիան ստացավ դոմինիոնի կարգավիճակ, իսկ 1949-ին` լիակատար անկախություն, իսկ Հյուսիսային Իռլանդիան մնաց որպես Մեծ Բրիտանիայի մաս:

Крупнейшая националистическая партия Северной Ирландии «Шинн Фейн» заявила, что выход Великобритании из Евросоюза станет основанием для проведения референдума о воссоединении с Ирландией.
«Результат референдума о членстве Великобритании в ЕС резко меняет политический ландшафт здесь, на севере Ирландии, и мы активизируем усилия по референдуму об общей с Ирландией границе», — заявил председатель партии Деклан Кирни.
В Великобритании евроскептики одержали победу на референдуме по выходу страны из ЕС. После подсчета большинства голосов сторонники Brexit набрали 51.8% голосов.
Политик выразил мнение, что результаты референдума лишают британское правительство права представлять интересы Северной Ирландии в условиях, когда ее жители высказались за членство в ЕС, передает Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Сторонники выхода Великобритании из Евросоюза, по предварительным данным, одержали победу на референдуме, преодолев барьер в 16.7 миллиона голосов избирателей. Сторонники Brexit набирают 51.7 % голосов, их оппоненты, выступающие за членство королевства в ЕС — 48.3 %.
В то же время, по данным телеканала Sky News, 55.8 % жителей Северной Ирландии высказались против выхода Великобритании из ЕС, «за» проголосовали 44.2 %.
Партию «Шинн Фейн» во времена существования радикальной группировки Ирландской республиканской армии считали политическим крылом этой организации.
В декабре 1921 года был подписан мирный договор между Великобританией и Ирландией, в результате которого Ирландия получила статус доминиона, а в 1949 году полную независимость. Северная Ирландия тем временем осталась частью Великобритании.