24 Հունիս 2016 - 10:20 AMT
Եվրամիությունն առանց Մեծ Բրիտանիայի էլ կպահպանի միասնությունը և կանցկացնի առաջին ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը հուլիսի 29-ին Բրյուսելում 27 անդամ երկրի մասնակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել է ԵԽ նախագահ Դոնալդ Տուսկը ԵՄ կառույցների ղեկավարների հետ հանդիպմանը` նվիրված Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուն ԵՄ-ից:
«Դեռ հնարավոր չէ գնահատել այդ քայլի բոլոր քաղաքական հետևանքները, հատկապես Մեծ Բրիտանիայի համար»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես խոսել եմ բոլոր պետությունների և ԵՄ կառույցների ղեկավարների հետ: Այսօր ես խոսում եմ ԵՀ անդամ 27 երկրի անունից և կարող են հայտնել ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշումը` ԵՄ-ն վճռական է պահպանել միասնությունն ի դեմս 27 անդամի»,-ասել է Տուսկը:
«Ես առաջարկել եմ 27 երկրների ոչ պաշտոնական հանդիպում անցկացնել հուլիսի 28-29-ին կայանալիք ԵԽ խորհրդի շրջանակում, քննարկելու համար հետագա գործողությունները»,-ասել է ԵԽ ղեկավարը:
ԵԽ հուլիսի 28-29-ի նիստին պետք է մասնակցեր նաև Մեծ Բրիտանիան:
Տուսկը հավելել է, որ բրիտանական հանրաքվեն իրավական վակուում չի առաջացնի ոչ ԵՄ-ում, ոչ էլ Մեծ Բրիտանիայի հետ հարաբերություններում:
«Քանի դեռ Մեծ Բրիտանիան պաշտոնապես չի հեռացել ԵՄ-ից, ԵՄ բոլոր օրենքներն ու նորմերը կգործեն ինչպես Մեծ Բրիտանիայում, այնպես էլ նրա հետ հարաբերություններում»,-ասել է Տուսկը:
«ԵՄ-ն այլ արդյունք էր ակնկալում, բայց պատրաստ է բացասական սցենարին: Սա պատմական իրադարձություն է, սակայն անհրաժեշտ է խուսափել հիստերիկ արձագանքից»,- ասել է Տուսկը` վստահություն հայտնելով, որ Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալով ԵՄ-ն չի մեռնի, այլ ավելի ուժեղ կդառնա:
Մեծ Բրիտանիայում հունիսի 23-ին տեղի ունեցած ԵՄ անդամության վերաբերյալ հանրաքվեում հաղթանակ են տարել ԵՄ-ից դուրս գալու կողմնակիցները` հավաքելով ձայների 51,8 տոկոսը: ԵՄ կազմում մնալու օգտին քվեարկել է 48%-ը:

24 Июнь 2016 - 09:14 AMT
Евросоюз сохранит единство без Великобритании и проведет первый неформальный саммит в составе 27 стран 29 июля в Брюсселе. Об этом заявил председатель Европейского совета Дональд Туск перед встречей с руководителями институтов ЕС, посвященной выходу Великобритании из ЕС.
«Пока невозможно предсказать все политические последствия этого события, особенно для Великобритании», – подчеркнул он, передает ТАСС.
«Я говорил со всеми главами государств и правительств и руководителями институтов ЕС. Сегодня я говорю от лица 27 стран ЕК и могу выразить общую позицию насчет того, что ЕС полон решимости сохранить полное единство в составе 27 членов», – сказал Туск.
«Я предложил лидерам государств ЕС провести неформальную встречу 27 стран «на полях» предстоящего заседания Европейского совета 28-29 июля , чтобы обсудить дальнейшие действия»,- заявил глава Европейского совета.
Взаседании Европейского совета 28-29 июля должна была участвовать также Великобритания.
Туск также заверил, что британский референдум не приведет к правому вакууму ни в самом Евросоюзе, ни в отношениях ЕС и Великобритании.
«До тех пор пока Великобритания формально не покинет Евросоюз, все законы и нормы ЕС будут продолжать применяться как к Великобритании, так и на ее территории. Это относится как к правам, так и к обязанностям», – сказал он.
«ЕС ждал другого результата референдума в Великобритании, но готов к нынешнему негативному сценарию. Это историческое событие, но необходимо избегать истерических реакций»,- отметил Туск,выразив уверенность в том, что выход Великобритании не убьет ЕС, а сделает его сильнее.
23 июня в Великобритании прошел референдум по членству страны в ЕС.По данным после обработки бюллетеней со всех 382 избирательных участков, сторонники выхода Великобритании из Евросоюза победили. 52% британцев (17,41 млн человек) проголосовали за прекращение членства Соединенного Королевства в ЕС, 48% (16,14 млн человек) выступили против.