24 Հունիս 2016 - 09:46 AMT
Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենը ԵՄ-ից դուրս գալու վերաբերյալ Մեծ Բրիտանիայում տեղի ունեցած հանրաքվեից հետո, որի արդյունքում հաղթեցին միությունից դուրս գալու կողմնակիցները, հայտարարել է, որ Շոտլանդիան իր ապագան տեսնում է ԵՄ կազմում:
«Շոտլանդիան հստակ քվեարկել է Եվրամիության կազմում մնալու օգտին»,-ասել է Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության առաջնորդը:
Ավելի վաղ Շոտլանդիան հայտարարել էր, որ Brexit-ը կարող է Շոտլանդիայի անկախության նախաբանը դառնալ: Ազգայնականների նախկին առաջնորդ Ալեքս Սալմոնդն արդեն կոչ է արել նոր հանրաքվե անցկացնել Շոտլանդիայի անկախության մասին, հայտնում է newsru-ն:
2014-ի սեպտեմբերին Շոտլանդիայի անկախության մասին հանրաքվեն ավարտվեց Մեծ Բրիտանիայից անջատվելու կողմնակիցների պարտությամբ`55% -ը դեմ արտահայտվեց այդ գաղափարին:
Ուելսում ընտրողները կողմ են արտահայտվել Brexit-ին` Բրյուսելի հետ հարաբերությունները խզելու օգտին հանդես է եկել 854.6 հազար ընտրող, ԵՄ-ում անդամության օգտին է քվեարկել 772.3 հազարը:
Հյուսիսային Իռլանդիայի բնակիչների 55.8 %-ը դեմ է արտահայտվել ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուն Հյուսիային Իռլանդիայի ամենամեծ ազգայնական կուսակցությունը ` «Շինն Ֆեյնը», հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը ԵՄ կազմից հիմք կհանդիսանա Իռլանդիայի հետ վերամիավորվելու վերաբերյալ հանրաքվեի անցկացման համար: Նա կարծիք է հայտնել, որ հանրաքվեի արդյունքները զրկում են Բրիտանիայի կառավարությանը Հյուսիսային Իռլանդիայի շահերը ներկայացնելու իրավունքից, քանի որ վերջինիս բնակչությունը քվեարկել է ԵՄ կազմում մնալու օգտին:

Первый министр Шотландии Никола Стерджен на фоне референдума в Великобритании, на котором победили сторонники выхода из ЕС, заявила, что Шотландия видит свое будущее в составе Европейского союза.
«Шотландия ясно и решительно проголосовала за то, чтобы остаться частью Евросоюза», – подчеркнула лидер Шотландской национальной партии (SNP).
Ранее она отмечала, что Brexit может стать прологом к независимости Шотландии, которая, напомним, ранее на референдуме проголосовала за то, чтобы остаться в составе Великобритании.
Во время референдума большинство жителей Шотландии высказались за сохранение членства в ЕС: 1.66 миллиона шотландцев выступили за продолжение европейской интеграции, один миллион избирателей этого региона проголосовали против этого.
Бывший лидер шотландских националистов Алекс Салмонд уже призвал провести повторный референдум о независимости Шотландии, передает newsru.
В сентябре 2014 года инициированный ШНП референдум о независимости Шотландии завершился поражением сторонников отделения – 55% проголосовавших выступили против суверенитета, 45% поддержали выход из состава Соединенного Королевства.
В Уэльсе избиратели выступили за Brexit: за разрыв отношений с Брюсселем выступили 854.6 тысячи избирателей, за сохранение членства в ЕС – 772.3 тысячи.
Ранее крупнейшая националистическая партия Северной Ирландии «Шинн Фейн» заявила, что выход Великобритании из Евросоюза станет основанием для проведения референдума о воссоединении с Ирландией. «Результат референдума о членстве Великобритании в ЕС резко меняет политический ландшафт здесь, на севере Ирландии, и мы активизируем усилия по референдуму об общей с Ирландией границе», — заявил председатель партии Деклан Кирни.