ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվեի արդյունքներն ափսոսանքով են ընդունել Գերմանիայում: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
«Вrexit-ն (Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվե) ի գիտություն է ընդունված մեծ ափսոսանքով»,-հայտարարել է կանցլերը Բեռլինում:
Ֆրանսիայի իշխանությունները ևս ափսոսանք են հայտնել հանրաքվեի արդյունքների վերաբերյալ` նշելով սակայն, որ հարգում են այդ ընտրությունը: Այդ մասին ասել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
«Մեծ Բրիտանիան այլևս ԵՄ կազմում չի լինի, նախատեսված ընթացակարգերն արագ կիրականացվեն, այդպիսին են կանոնները, այդպիսին են հետևանքները»,-ասել է Օլանդը հեռուստաուղերձում:
Օլանդը նշել է, որ Ֆրանսիան կշարունակի աշխատել Մեծ Բրիտանիայի` «բարեկամական տերության» հետ, որի հետ Ֆրանսիային կապում են պատմությունը, աշխարհագրությունը, տնտեսական, մշակութային և հումանիտար գործակցությունը»,-ասել է Օլանդը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հունիսի 23-ին մոտ կեսդարյա անդամակցությունից հետո ԵՄ-ն լքելու օգտին է քվեարկել Մեծ Բրիտանիայի ընտրողների 52%-ը, իսկ մնալու օգտին` 48%-ը:

24 Июнь 2016 - 11:39 AMT
Итоги референдума по выходу Великобритании из ЕС в Германии воспринимают с большим сожалением. Об этом заявила канцлер Германии Ангела Меркель.
«Вrexit принят к сведению с большим сожалением», — заявила канцлер журналистам в Берлине.
Французские власти также выразили сожаление об итогах референдума по выходу Великобритании из ЕС, но заявили, что уважают этот выбор. Об этом сказал президент Франции Франсуа Олланд.
«Великобритания более не будет частью ЕС, предусмотренные договором процедуры будут быстро реализованы, таковы правила, таковы последствия», — сказал Олланд в ходе телеобращения.
Олланд подчеркнул, что Франция продолжит работать вместе с Великобританией.
«Дружественной державой», с которой нас связывает история, география, экономическое, культурное, гуманитарное сотрудничество», – отметил Олланд, цитирует РИА Новости.
23-го июня в Великобритании прошел референдум по членству страны в ЕС. Согласно официальным данным, за выход страны из Евросоюза проголосовали 51.9%.