Ադրբեջանի Պետական նավթային հիմնադրամը 86 մլն դոլար է կորցրել Brexit-ից (ԵՄ կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը) դոլարի հանդեպ ֆունտ ստերլինգի փոխարժեքի անկման պատճառով:
Ինչպես հայտնում է Report-ը, Ադրբեջանի Պետական նավթային հիմնադրամի վնասը, արտահայտված ֆունտ ստերլինգով, որը 2016թ. առաջին եռամսյակի արդյունքներով կազմել է 1 150,7 մլն ֆունտ ստերլինգ, փակման օրից (հունիսի 23) և մինչև հունիսի 24-ի 12:00-ն կազմել է 86 մլն դոլար, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ըստ 2016-ի առաջին եռամսյակի Ադրբեջանի Պետական նավթային հիմնադրամի ակտիվների 4,9 տոկոսը տեղաբաշխված է ֆունտ ստերլինգով:

Государственный нефтяной фонд Азербайджана потерял $86 млн из-за падения стоимости фунта стерлинга по отношению к доллару в результате Brexit (выход Британии из ЕС).
Убыток ГНФАР в долларовом эквиваленте по активам, выраженным в фунтах стерлингов, которые по итогам первого квартала 2016 года составили 1150,7 млн фунтов стерлингов, со дня закрытия (23 июня) и до 12:00 24 июня составил $86 млн, передает Haqqin.azсо ссылкой наReport.
По итогам первого квартала 2016 года, 4,9% активов ГНФАР размещены в фунтах стерлингов.
Исторический референдум по выходу Британии из состава Евросоюза прошел 23-го июня. За выход из ЕС проголосовали порядка 52% британцев, против — 48%. Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон заявил, что в октябре покинет свой пост.