25 Հունիս 2016 - 10:05 AMT
Վրաց ուղղափառ եկեղեցին խառն ամուսնությունների հարցն է բարձրացրել Ուղղափառ եկեղեցիների հավաքում` խնդիրներ տեսնելով հայերի հետ ամուսնությունների հարցում: Այդ մասին հայտարարել է Համաուղղափառ քարտուղարությունում Կոստանդնուպոլսի պատրիարքության ներկայացուցիչ, Եկեղեցիների համաշխարհային ժողովում Տիեզերական պատրիարքի մշտական ներկայացուցիչ, Շամբեզիի (Ժնև) Ուղղափառ աստվածաբանության ինստիտուտի պրոֆեսոր, արքեպիսկոպոս Հովբը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հունիսի 17-ին տեղի է ունեցել 10 ուղղափառ եկեղեցիների առաջնորդների փոքր սինաքսիսը, որը պետք է հավանություն տար Սուրբ և Մեծ ժողովի ուղերձի նախագծին, որը պետք է հաստատվի Ժողովում: Օրակարգում եղել է 6 հարց, սակայն Ժողովի աշխատագրքում ընդգրկվել է միայն 5 տեքստ, որոնք ստացել են բոլոր եկեղեցիների հավանությունը: Ամուսնության մասին տեքստը չի ստացել Վրաց ուղղափառ եկեղեցու հավանությունը և չի ընդգրկվել աշխատագրքում: Սուրբ և Մեծ ժողովը տեղի կունենա Կրետե կղզում, որին սակայն, ուղղափառ եկեղեցիներից շատերը հրաժարվել են մասնակցել:
Վրաց ուղղափառ եկեղեցին կտրականապես դեմ է այլադավան քրիստոնյաների հետ ամուսնությունը թույլ տալուն: «Ինչպես ինձ բացատրեցին, գուցե, դա միակ պատճառը չէ, բայց, որքան ես հասկանում եմ, նրանք խնդիրներ ունեն հայերի հետ խառն ամուսնությունների հետ կապված, ուստի չեն ուզում թույլ տալ խառն ամուսնությունները»,-ասել է նա
Նա հավելել է, որ մյուս ուղղափառ եկեղեցիներն արդեն հարյուրամյակից ավելի է, ինչ թույլ են տալիս այլադավան քրիստոնյաների հետ ամուսնությունները: Սա միակ կետն էր, որին չի համաձայնվել Վրաց ուղղափառ եկեղեցին:
Անտիոքի եկեղեցին ևս չի ստորագրել ամուսնության մասին տեքստը, սակայն դա բողոք էր Քաթարի դեմ, բայց ոչ բուն տեքստի, քանի որ Անտիոքի եկեղեցին վաղուց արդեն թույլ է տալիս խառն ամուսնություններ քրիստոնյա այլ դավանանքների հետ:
Տիեզերական ուղղափառ ժողովը նախատեսվում է անցկացնել Կրետեում: Այն ավելի քան հազար տարի չի գումարվել: Այնտեղ բոլոր որոշումները պետք է ընդունվեն փոխհամաձայնությամբ: Ժողովի օրակարագում 6 հարց էր ընդգրկված. Ուղղափառ եկեղեցու հարաբերությունները մնացած քրիստոնյա աշխարհի հետ, ժամանակակից աշխարհում պահքի, ամուսնության, եկեղեցու առաքելության, սփյուռքում ուղղափառների շրջանում քարոզչության վերաբերյալ:

25 Июнь 2016 - 10:39 AMT
Грузинская православная церковьни в коем случае не хочет разрешать браки с инославными христианами, в частности с армянами. Об этом заявил представитель Константинопольского патриарха во Всеправославном Секретариате, постоянный представитель Вселенского Патриарха во Всемирном совете церквей,архиепископ Телмисский Иов, передает РИА Новости.
На Крите17 июня состоялся малый синаксис предстоятелей десяти православных церквей под председательством КонстантинопольскогоПатриарха Варфоломея, в ходе которой представители Церквей обсудили6 документов, проекты которых были одобрены всеми Православными Церквами на предсоборных совещаниях: «Православная диаспора», «Автономия и способ ее провозглашения», «Важность поста и его соблюдение сегодня», «Таинство брака и препятствия к нему», «Миссия Православной Церкви в современном мире», «Отношения Православной Церкви с остальным христианским миром». Но из них только 5 документов вошли врабочую книгу Собора.Текст миссии о«Таинстве брака и препятствия к нему». Грузинская церковь единственная из всех отклонила данный документ.
«Единственная проблема в тексте о браке появилась со стороны Грузинской церкви, которая ни в коем случае не хочет разрешать браки с инославными христианами. Как мне объяснили, может, это не единственная причина, но, насколько я понимаю, у них проблема смешанных браков с армянами, поэтому они не хотят допустить смешанных браков»,- сказалТелмисский Иов, комментируя позицию грузинской церкви относительно документа о «Таинстве брака и препятствия к нему».
По его словам, в остальных православных церквахбраки с христианами других конфессийуже столетие допускаются ради паствы. Это единственный пункт, с которым Грузинская церковь не была согласна.
Антиохийская церковь также не подписала текст о браке, но это было протестом по поводу Катара, а не ради протеста против самого текста о браке, поскольку Антиохийская церковь давно совершает смешанные браки с другими христианскими конфессиями.
В работе Всеправославного Собора должны были принять участие делегации 14 поместных автокефальных Православных Церквей — Константинопольской, Александрийской, Антиохийской, Иерусалимской, Русской, Грузинской, Сербской, Румынской, Болгарской, Кипрской, Элладской (Греческой), Албанской, Польской, Чешских земель и Словакии. Идея проведения Всеправославного Собора возникла в 1960-е годы. В общей сложности подготовка к нему велась на протяжении 55 лет.