Իսրայելն ու Թուրքիան համաձայնության են հասել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման մասին 6-ամյա սառեցումից հետո: Մանրամասների մասին պաշտոնապես կհայտարարվի հունիսի 27-ին, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Կարգավորվել է իսրայելյան հատուկջոկատայինների կողմից Mavi Marmara նավի գրոհի արդյունքում զոհված թուրք ակտիվիստների ընտանիքներին ֆինանսական փոխհատուցման հարցը: Փոխհատուցման ընդհանուր գումարը կկազմի մոտ $20 մլն:
Ավելի վաղ Թուրքիան հարաբերությունների կարգավորման 3 պայման էր առաջ քաշել` ներողություն հայտնելն Իսրայելի կողմից, փոխհատուցման վճարումը զոհվածների ընտանիքներին և տուժածներին, ինչպես նաև Գազայի ապաշրջափակումը:
Դրանից հետո Իսրայելի դեմ բոլոր դատական հայցերը կկորցնեն ուժը: Բացի այդ, պետությունները կրկին դիվանագիտական առաքելություններ կփոխանակեն:
Մանրամասները կհրապարակվեն Հռոմում, որտեղ այցով գտնվում է Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն: Ավելի վաղ Իսրայելի ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ համաձայնության արդյունքում Թուրքիան կարող է հրաժարվել Գազայի անհապաղ ապաշրջափակման պահանջից` փոխարենը հնարավորություն ստանալով հումանիտար բեռներ առաքել Իսրայելի Աշդոդ քաղաքի նավահանգստով:

27 Июнь 2016 - 07:20 AMT
Израиль и Турция достигли соглашения о нормализации двусторонних взаимоотношений после шестилетнего охлаждения. О деталях будет официально объявлено 27-го июня, пишет Deutsche Welle.
В результате достигнутого соглашения полностью урегулирован вопрос о денежной компенсации семьям турецких активистов, погибших во время штурма израильским спецназом судна Mavi Marmara. Общая сумма компенсаций составит около $20 млн.
После этого все судебные иски против Израиля потеряют силу. Кроме того, оба государства вновь обменяются дипломатическими миссиями.
Детали достигнутого соглашения будут обнародованы в понедельник на пресс-конференции в Риме, где сейчас находится с визитом премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху.
Ранее израильские СМИ сообщали, что в результате соглашения Турция может отказаться от требования немедленного снятия Израилем блокады сектора Газа, взамен получив разрешение доставлять в сектор гуманитарную помощь через израильский порт города Ашдод. Турция также сможет начать на палестинской территории строительство больницы, электростанции и водоочистного комплекса.
Охлаждение отношений между Израилем и Турцией произошло в 2010-м году, когда «флотилия свободы» попыталась прорвать морскую блокаду сектора Газа и была силой остановлена израильскими военными. В результате были убиты девять турецких активистов.