27 Հունիս 2016 - 11:16 AMT
ԵԽԽՎ նախագահի նախկին տեղակալ, իտալացի պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեն մեղադրվում է «Շտրասսերի ցուցակով» Ադրբեջանի կառավարության օգտին քվեարկելու համար 2,39 մլն եվրո կաշառք ստանալու մեջ: Ինչպես ասվում է Il Fatto Quotidiano թերթի հոդվածում, Միլանի դատախազությունն արդեն քրեական գործ է հարուցել այս փաստով, հայտնում է contact.az-ը:
Քաղբանտարկյալների գծով ԵԽԽՎ հատուկ զեկուցող Քրիստոֆեր Շտրասերը Ադրբեջանի բանտերում պահվող 85 անձանց անունները պարունակող ցանկ էր կազմել` նրանց որակելով որպես քաղբանտարկյալներ: Ադրբեջանի իշխանությունները չէին ընդունում այդ ցուցակը և ամեն ինչ անում էին, որպեսզի «Շտրասերի ցուցակը» չհաստատվեր, այդ թվում՝ կաշառում պատգամավորներին: 2013թ. ԵԽԽՎ հունվարի 23-ի նիստում ցուցակը մերժվեց 128 քվեով, կողմ էր քվեարկել 79 պատգամավոր:
Գումարը փոխանցվել էր հեռահաղորդակցային «Բակտելեկոմ» ընկերությունից՝ Վոլոնտեի հետ կապված ընկերությունների հաշիվներին, ընդամենը արվել է է 18 փոխանցում: Վոլոնտեն մեղադրվում է «իր և երրորդ անձանց համար» ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանցի պատգամավորներ Էլհան Սուլեյմանովից և Մուսլիմ Մամեդովից, ինչպես նաև այլ դեռևս չճշտված ադրբեջանցի քաղաքական գործիչներից կաշառք ստանալու մեջ`ի շահ «Ադրբեջանի կառավարության» հասարակական գործառույթներն իրականացնելու նպատակով:
Վոլոնտեի փաստաբաններն անհիմն են համարում ներկայացված մեղադրանքները: Ադրբեջանի իրավապահները չեն մեկնաբանում իտալական դատախազության մեղադրանքները:

27 Июнь 2016 - 11:38 AMT
Бывший заместитель председателя Парламентской Ассамблеи Совета Европы итальянский депутат Лука Волонте обвинен в получении 2,39 млн евро за голосование в пользу правительства Азербайджана по «Списку Штрассера». Как говорится в статье газеты Il Fatto Quotidiano, прокуратура Милана возбудила уголовное дело по факту.
Кристофер Штрассер, спецдокладчик ПАСЕ по политзаключенным, подготовил список из 85 лиц, находящихся в тюрьмах Азербайджана, которых он квалифицировал как политзаключенных. Власти Азербайджана не признавали этот список и делали все для того, чтобы «Список Штрассера» не был утвержден.
На голосовании в ПАСЕ 23 января 2013 года список был отклонен 128 голосами, при 79 «за», передаетcontact.az.
Деньги поступили от имени телекоммуникационной компании Бактелеком на счета компании LGV и и Novae Terrae Foundation. В 2012-2014 годах это было сделано 18-ю трансфертами от имени британских компаний Polux Management LP и Polux management lp и lp Hilux service через филиал Danske Bank Эстонии.
Волонте обвиняется в получении взятки «для себя и для третьих лиц» от азербайджанских депутатов в ПАСЕ Эльхана Сулейманова и Муслима Мамедова, а также других неопознанных азербайджанских политиков для осуществления своей общественной функции в интересах «правительства Азербайджана».
Адвокаты Волонте считают выдвинутые обвинения не обоснованными. Адвокаты Писточини Алессандро и Доменико Пулитано надеются, что проделанная ими работа позволит предотвратить ненужный процесс.