ԱՄՆ Գերագույն դատարանն ընդլայնել է հրազենի կիրառմամբ տնային բռնության դեպքերի համար պատիժը` այժմ դա կարող է հանգեցնել զենք կրելու թույլտվությունից զրկվելուն:
Դատարնի որոշումը կայացվել է ԱՄՆ-ում հրազենի կիրառմամբ հանցագործությունների քանակի նվազեցման անհրաժեշտության մասին կատաղի վեճերի ֆոնին:
Դատարանի անդամներն ի գիտություն չեն ընդունել փաստարկները, որ զենք կրելու արգելքը կարղ է կիրառվել միայն այն անձանց հանդեպ, որոնք միտումնավոր են հանցագործություն կատարել:
Դատարանում նաև քննարկվել է ԱՄՆ-ում մոտ 20 տարի առաջ ընդունված օրենքը, որով չի թույլատրվում զենք կրել այն անձանց, որոնք աննշան հանցագործություններ են կատարել, որոնք որակվել են որպես ընտանեկան բռնություն: Դատավոր Ելենա Կագանը ասել է, որ օրենքը պետք է «փակի վտանգավոր սողանքները», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Reuters-ի վրա հղումով:
Զենք կրելու իրավունքը բուռն քննարկումների առարկա է ԱՄՆ-ում այն բանից հետո, երբ հունիսի լույսի 12-ի գիշերը Օռլանդոյի միասեռականների ակումբում հրաձգության հետևանքով 42 մարդ զոհվեց, և 53-ը վիրավորվեց: Հարձակվողը Ֆլորիդայի բնակիչ Օմար Մաթինն էր, որին ոստիկանությունը գնդակահարել էր պատահարի վայրում:

28 Июнь 2016 - 07:02 AMT
Верховный суд США расширил виды наказаний за домашнее насилие с применением огнестрельного оружия – теперь это может привести к потере права на ношение оружия.
Решение суда вышло на фоне ожесточенных дебатов в стране о необходимости снижения числа преступлений с применением огнестрельного оружия.
Члены суда не приняли к сведению аргументы, что запрет на ношение оружия как мера наказания может применяться только по отношению к лицам, совершившим преступления преднамеренно.
На заседании суда также обсуждался закон, принятый в США два десятилетия назад, который не допускал выдачи права на ношение оружия лицам, виновным в совершении незначительных преступлений, признанных домашним насилием. Судья Елена Каган в письме к суду отметила, что закон должен был «закрыть опасные лазейки», применяя которые многие виновные в домашнем насилии получали наказание не за уголовное преступление, а лишь за незначительное правонарушение, передает РИА Новости со ссылкой на Reuters.
Вопрос о праве на ношение оружия активно обсуждается в США после того, как в ночь на 12 июня при стрельбе в гей-клубе в Орландо 49 человек погибли и 53 были ранены. Нападавший, житель Флориды афганского происхождения Омар Матин, был ликвидирован полицией. Инцидент стал крупнейшим по числу жертв в подобных преступлениях в истории США.