28 Հունիս 2016 - 10:44 AMT
Թուրքիան փոխհատուցում չի վճարի Ռուսաստանին խոցված Սու-24-ի համար: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յիլդիրիմը, գրում է Slon-ը Reuters-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ, ՌԻԱ Նովոստին թուրքական TRT-ի վրա հղումով, որը ցուցադրել է Յիլդիրիմի հետ հարցազրույցը, հայտնել էր, որ Անկարան պատրաստ է փոխհատուցել Մոսկվային խոցված ինքնաթիռի համար:
«Նամակի բովանդակությունը պարզ է: Մենք հայտնել ենք մեր ափսոսանքը և անհրաժեշտության դեպքում փոխհատուցում կվճարենք: Երկու երկրներն էլ ցանկանում են կարգավորել հարաբերությունները: Կարծում եմ՝ գործերը կարգավորվում են»,- հայտարարել է Յիլդիրիմը TRT-ի եթերում:
Անկարան հուսով էր, որ հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ արագ կվերականգնվեն: Կրեմլի ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովն իր հերթին հայտարարել էր, որ «պետք չէ մտածել, թե մի քանի օրում կհաջողվի ամեն ինչ կարգավորել»: Ավելի վաղ ՌԴ իշխանությունները որպես երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման քայլերից մեկը նշել էին նաև հասցված վնասի փոխհատուցումը:

28 Июнь 2016 - 10:22 AMT
Турция не будет выплачивать России компенсацию за сбитый бомбардировщик Су-24. Об этом заявил премьер-министр Турции Бинали Йылдырым, пишет Slon со ссылкой на Reuters.
Ранее РИА Новости сообщало со ссылкой на эфир турецкого TRT, где было показано интервью с Йылдырымом, что Анкара готова компенсировать Москве сбитый самолет.
«Содержание письма Эрдогана Путину с извинениями – понятно. Мы выразили наше сожаление и при необходимости заплатим компенсацию. Обе страны хотят нормализации отношений. Думаю, дела идут на поправку», – сказал Йылдырым.
В Анкаре также понадеялись на скорейшее восстановление отношений с Россией, представитель Кремля Дмитрий Песков же говорил, что «не нужно думать, что за несколько дней удастся все нормализовать».
27 июня стало известно, что турецкий президент Реджеп Эрдоган направил российскому коллеге Владимиру Путину письмо с извинениями за атаку на самолет и заверениями в готовности на нормализацию отношений.