Հուլիսի 4-ին Երևանում տեղի կունենա ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստը: Նիստին կմասնակցի նաև ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Հուլիսի 4-ին Սերգեյ Լավրովը կմասնակցի ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ նիստին: Նիստը կկայանա Երևանում: Արտգործնախարարները կքննարկեն միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության արդիական խնդիրներին առնչվող հարցեր, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների փոխգործակցությունը միջազգային ասպարեզում աշխարհում ստեղծված իրավիճակի համատեքստում»,-ասել է Զախարովան:
Ըստ նրա, նախատեսվում է մեծ ուշադրություն դարձնել միջազգային ահաբեկչությանը, ծայրահեղականությանը հակազդելու հարցերին` Մերձավոր Արևելքում և Աֆղանստանում իրադարձությունների զարգացման համատեքստում: Զախարովան հավելել է, որ Լավրովը կմասնակցի մինչև 2025 թ. ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության ռազմավարության նախագծի քննարկմանը, արտաքին քաղաքականության հարցերի գծով ներկայացուցիչների խորհրդակցությունների պլանի քննարկմանը (2016 առաջին կեսից մինչև 2017-ի առաջին կիսամյակ) և 2016-ին համատեղ հայտարարությունների ցանկի քննարկմանը:
«Հուսով ենք, որ նախարարների երևանյան հանդիպումը նոր կարևոր ավանդ կլինի ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահների պայմանավորվածությունների իրականացման ճանապարհին»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

В Ереване 4-го июля пройдет заседание Совета глав МИД Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), на котором также примет участие глава МИД РФ Сергей Лавров.Об этом сообщила на брифинге официальный представитель ведомства Мария Захарова.
«4-го июля Сергей Лавров примет участие в очередном заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ. Оно состоится в Ереване. Главы министерств иностранных дел обсудят вопросы, касающиеся оценки актуальных проблем международной и региональной безопасности и взаимодействия государств-членов ОДКБ на международной арене в контексте складывающейся в мире ситуации и обстановки», — сказала Захарова.
По ее словам, значительное внимание предполагается уделить вопросу противодействия международному терроризму, экстремизму в свете тенденций развития обстановки на Ближнем Востоке и в Афганистане.
Захарова добавила, что министры рассмотрят проект стратегии коллективной безопасности ОДКБ на период до 2025 года, коллективные указания постоянным представителям государств-членов ОДКБ при международных организациях, план консультаций представителей по вопросам внешней политики, безопасности, обороны на второе полугодие 2016 года — первое полугодие 2017 года и перечень тем совместных заявлений в 2016 году.
«Мы рассчитываем, что ереванская встреча министров внесет важный вклад в реализацию договоренностей президентов государств-членов ОДКБ о дальнейшем развитии союзнического взаимодействия в организации», — заключила она, цитирует РИА Новости.