29 Հունիս 2016 - 05:58 AMT
ՄԱԿ-ը զգուշացրել է, որ սիրիական Մադայա քաղաքում կրկին կարող է սով սկսվել, եթե առաջիկայում հումանիտար օգնություն չհասցվի քաղաք: Այդ մասին հայտնել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարհան Հաքը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«ՄԱԿ-ն ու նրա գործընկերները կոչ են անում անհապաղ սննդամթերք, բուժօգնություն և այլ միջոցներ հասցնել սիրիական Զաբադանի, Ֆուա, Մաֆայա և Քեֆրայա պաշարված քաղաքների մոտ 62 հազար բնակչի համար, որոնց մեծ մասը կանայք են»,-ասել է Հաքը:
Վերջին անգամ ՄԱԿ-ն այդ շրջաններ օգնություն է հասցրել ապրիլի վերջում:
«Հետագա հապաղումը նորից կարող է սովի մատնել մարդկանց Մադայա քաղաքում, որտեղ ավելի վաղ մի քանի մարդ էր սովամահ եղել»,-ասել է Հաքը:
ՄԱԿ-ում նաև հայտնել են, որ հունիսի 28-ին երկրորդ շարասյունն է ուղարկվել Հալեպի Շեյխ Մահսուդ թաղամաս` մոտ 27 հազար մարդու համար: Առաջիկայում նախատեսվում է հումանիտար երրորդ շարասյան կազմակերպումը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դը Միստուրան հայտնել էր, որ Սիրիայի կառավարությունը թույլ է տվել օգնություն առաքել երկրի 19 պաշարված շրջան, որտեղ բնակվում է մոտ 600 հազար մարդ: Մայիսին հումանիտար շարասյունը չէր կարողացել Դերաա հասնել, չնայած, որ դա համաձայնեցված էր հակամարտության կողմերի միջև:2011 թ. մարտին սկսված հակամարտության ընթացքում Սիրիայում զոհվել է շուրջ 125 հազար մարդ, մոտ 4,2 միլիոնը փախստական են դարձել սիրիական տարածքում, երկու միլիոն մարդ փախել է հարևան երկրներ:

ООН предупредила о вероятности возвращения голода в сирийскую Мадаю, если в ближайшее время в город не будет доставлена помощь. Об этом сообщил заместитель постоянного представителя генерального секретаря ООН Фархан Хак.
«ООН и ее партнеры призывают к немедленному облегчению доставки жизненно необходимого продовольствия, медицинских и других средств для 62 тысяч человек, осажденных в сирийских городах Забадани, Фуа, Мадая и Кефрая, большинство из которых – женщины», — заявил Хак, передает РИА Новости.
В последний раз помощь ООН в эти районы была доставлена в конце апреля.
«Любое дальнейшее промедление приведет к повторению того, что мы видели в городе Мадая ранее в 2016 году, когда несколько человек умерли от осложнений вследствие голодания», — заявил Хак.
В ООН также сообщили, что 28 июня был отправлен второй за месяц конвой в восточный район Алеппо Шейх-Максуд для 27 тысяч человек. В ближайшее время запланирована отправка третьего конвоя.
В январе 2016 года ООН распространила заявление, согласно которому более 40 тысяч жителей города Мадая сирийской провинции Риф-Димашк, блокированного войсками правительственной армии, умирают от голода и нуждаются в гуманитарной помощи.По данным издания Washington Post, тогда от голода погибли 23 человека, включая шестерых детей.