29 Հունիս 2016 - 06:27 AMT
Ռուսաստանի հանդեպ սահմանափակող միջոցների, որոնց պատճառն Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակն է, կիրառման ժամկետի երկարացումն անհրաժեշտություն է: Այդ մասին Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը, հայտնում է ՏԱԱՍ-ը:
«Եվրամիության և Ռուսաստանի հարաբերությունների վերաբերյալ. մենք` Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օրանդը և ես, խոսել ենք Մինսկի պայմանավորվածությունների իրագործման մասին: Մենք գտնում ենք, որ պայմանավորվածությունների իրականացման աստիճանի հետ կապված ՌԴ դեմ պատժամիջոցների երկարաձգումը, ցավոք, անհրաժեշտություն է: Այդպիսով, ոչինչ չի խանգարում սահմանափակող միջոցների երկարացմանը»,-ասել է կանցլերը:
Ավելի վաղ ԵՄ երկրների մշտական ներկայացուցիչները համաձայնության են եկել Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցները մինչև 2017-ի հունվարի վերջը երկարացնելու հարցում: «Մենք կարող ենք հաստատել, որ մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեն որոշել է երկարացնել ՌԴ դեմ գործող սահմանափակող միջոցները` հաշվի առնելով ՌԴ ապակայունացնող գործողություններն Ուկրաինայում, և շարունակել Մինսկի պայմանավորվածությունների իրագործման գնահատումը»,-ասել է Եվրամիության ներկայացուցիչը, որը չի ցանկացել հրապարակել անունը: Դիվանագետը նշել է, որ սահմանափակումների երկարաձգման որոշումը դեռ պետք է հաստատի ԵՄ Սենատը, սակայն կոնկրետ ժամկետ չի նշել:
Արևմտյան ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ պատժամիջոցների մեղմացման կամ չեղարկման օգտին հանդես է եկել ԵՄ 5 երկիր` Հունգարիան, Կիպրոսը, Հունաստանը, Իտալիան և Սլովակիան:

Продление срока действия ограничительных мер по отношению к России, введенных из-за ситуации на Украине, необходимо. Об этом заявила на пресс-конференции в Брюсселе канцлер ФРГ Ангела Меркель.
«Относительно отношений Европейского союза и России: мы — президент Франции Франсуа Олланд и я — говорили по поводу реализации минских договоренностей», — сказала она, цитирует ТАСС.
По словам Меркель, собеседники дали понять, что ввиду степени реализации этого пакета мер «продление санкций, к сожалению, необходимо».
«Таким образом, на пути продления ограничительных мер уже ничего не стоит», — подчеркнула канцлер.
10-го июня стало известно, что страны-участницы Евросоюза намерены продлить ограничения в отношении России.
Страны ЕС и США начали вводить антироссийские санкции с марта 2014 года. Свои действия они связали с присоединением Крыма к России, а позднее — с конфликтом на юго-востоке Украины. В ответ на санкции Евросоюза, Соединенных Штатов и присоединившихся к ним стран Москва ввела в августе 2014 года продовольственное эмбарго.