Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց են ունեցել և պայմանավորվել են հանդիպել:
Պուտինն Էրդողանին ցավակցություն է հայտնել հունիսի 28-ի երեկոյան Ստամբուլի օդանավակայանում տեղի ունեցած ահաբեկչության կապակցությամբ: Խոսվել է նաև երկրների հարաբերությունների բարելավման մասին, կարևորվել է երկկողմ համագործակցությունը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ NTV հեռուստաալիքը սեփական աղբյուրների վրա հղումով հայտնել էր, որ երկու նախագահների բանակցությունները տևել են 40 րոպե, եղել են «արդյունավետ և դրական»:
Վերջին անգամ երկու երկրների ղեկավարները հանդիպել են 2015-ի թուրքական Անթալիայում կայացած «Մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովում: Դրանից տառացիորեն մի քանի օր անց թուրքական կործանիչը խոցեղ ռուսական Սու-24 օդանավը Սիրիայի երկնքում: Միջադեպից հետո Պուտինը չէր արձագանքում կապ հաստատելու էրդողանի փորձերին:
Կրեմլում Էրդողանի նամակը կարևոր քայլ են համարել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման համար: ՌԴ մամուլի քարտուղարը, սակայն, նշել է, որ խնդիրները չի հաջողվի լուծել մի քանի օրում:

Президенты России и Турции Владимир Путин и Тайип Эрдоган в ходе телефонных переговоров договорились о личной встрече.
Путин выразил Эрдогану соболезнования в связи с произошедшим терактом в аэропорту Стамбула. В беседе речь шла также о нормализации отношений между двумя странами, подчеркивалась важность двустороннего сотрудничества, передает РИА Новости.
Ранее телеканал NTV со ссылкой на собственные источники сообщил, что переговоры двух президентов продолжались 40 минут и были «продуктивными и позитивными».
В последний раз лидеры двух стран общались в ноябре прошлого года на саммите «Большой двадцатки» в турецкой Анталье. Буквально через несколько дней после этого турецкий истребитель сбил над Сирией российский бомбардировщик Су-24. Как заявлял Эрдоган, сразу после инцидента он пытался дозвониться до Путина, но тот не ответил.
27-го июня турецкий лидер направил в Москву письмо с извинениями за сбитый Су-24. Эрдоган выразил свои соболезнование в связи с гибелью летчика Олега Пешкова и заявил, что власти не хотели портить отношения с Россией.
В Кремле письмо Эрдогана назвали важным шагом для нормализации двухсторонних отношений. При этом Дмитрий Песков подчеркнул, что решить накопившиеся проблемы за несколько дней не удастся.