29 Հունիս 2016 - 12:21 AMT
Ռուսաստանը մտադիր է հանել Թուրքիա այցելելու սահմանափակումները ռուս զբոսաշրջիկների համար: Այդ մասին խոսվել է ՌԴ և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հեռախոսազրույցի ժամանակ:
«Վարչական սահմանափակումները Թուրքիայի հետ զբոսաշրջության ոլորտում մենք կհանենք, չնայած ահաբեկչական տարրերի ակտիվացմանը»,-ասել է Պուտինը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Ըստ Պուտինի, Էրդողանը հավաստիացրել է իրեն, որ «Թուրքիան ամեն ինչ կանի» ապահովելու համար ռուս զբոսաշրջիկների անվտանգությունը: ՌԴ նախագահն ասել է նաև, որ խնդրել է ՌԴ կառավարությանն առաջարկներ նախապատրաստել Թուրքիայի հետ առևտրային և տնտեսական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Կրեմլում հաստատել են Էրդողանի մամուլի ծառայության հաղորդագրություններն այն մասին, որ ՌԴ և Թուրքիայի նախագահները պայմանավորվել են անձնական հանդիպման մասին:
Հունիսի 27-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ներողություն է խնդրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինից 2015 թվականի նոյեմբերին ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչը ոչնչացնելու համար:

Россия планирует снять ограничения для российских туристов на посещение Турции. Об этом шла речь в телефонном разговоре президента РФ Владимира Путина и президента Турции Реджепа Эрдогана.
«Административные ограничения в сфере туризма с Турцией мы снимаем, несмотря на активизацию террористических элементов», – приводит слова Путина «Интерфакс».
По словам Путина, Эрдоган заверил его, что Турция «сделает все» для обеспечения безопасности российских туристов.
Российский президент также сообщил, что попросил российское правительство подготовить предложения по нормализации торговых и экономических отношений с Турцией.
В Кремле подтвердили сообщение пресс-службы Эрдогана, что российский и турецкий президенты договорились о возможности личной встречи.
27-го июня турецкий лидер направил в Москву письмо с извинениями за сбитый Су-24. Эрдоган выразил свои соболезнование в связи с гибелью летчика Олега Пешкова и заявил, что власти не хотели портить отношения с Россией.
В Кремле письмо Эрдогана назвали важным шагом для нормализации двухсторонних отношений. При этом Дмитрий Песков подчеркнул, что решить накопившиеся проблемы за несколько дней не удастся.