29 Հունիս 2016 - 12:58 AMT
Ֆրանսիայի «Ազգային ճակատի» առաջնորդ Մարին լը Պենը պահանջել է չեղարկել Շենգենի գոտին: Ըստ նրա, կուսակցությունը պահանջում է «անվտանգության ապահովման համար անհապաղ չեղարկել Շենգենը»: Բացի այդ, նա քննադատել է Եվրամիության քաղաքականությունն ընդհանուր առմամբ և հայտարարել է, որ եթե նախագահ լիներ, ապա վեց ամսում հանրաքվե կնախաձեռներ ԵՄ կազմից դուրս գալու վերաբերյալ:
Լը Պենը նաև բողոքել է, որ այդ հարցի շուրջ չկա կառուցողական երկխոսություն գործող նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի կողմից:
«Ազգային ճակատի» առաջնորդն արդեն բազմիցս է հայտարարել, որ մտադիր է մասնակցել 2017-ի նախագահական ընտրություններին: Նա հայտնի է որպես ԵՄ-ից Ֆրանսիայի դուրս գալու հետևողական կողմնակից:
Մասնավորապես հունիսի 17-ին նա նշել էր, որ ֆրանսիացիները, հավանաբար, հազար անգամ ավելի շատ պատճառներ ունեն անջատվելու, քան բրիտանացիները: Նա կարծում է, որ դաշինքի բոլոր անդամները պետք է մտածեն ԵՄ հետ հարաբերությունները վերանայելու մասին:
Հունիսի 23-ին Մեծ Բրիտանիայում հանրաքվե տեղի ունեցավ ԵՄ-ում երկրի հետագա անդամակցության վերաբերյալ: Brexit-ի, այսինքն ԵՄ կազմից դուրս գալու, կողմնակիցները հաղթել են ձայների 51.9 %-ով: Մասնակցությունը գերազանցել է 72 տոկոսը: Ընդհանուր առմամբ քվեարկությանը մասնակցել է ավելի քան 33,5 մլն մարդ:

29 Июнь 2016 - 12:00 AMT
Лидер французской партии «Национальный фронт» Марин Ле Пен потребовала отменить Шенгенскую зону. По словам Ле Пен, ее партия «требует немедленной отмены Шенгена для обеспечения нашей безопасности».
Кроме того, она раскритиковала политику Евросоюза в целом и объявила, что если бы стала президентом, то в течение шести месяцев инициировала бы референдум о выходе из ЕС наподобие британского.
Ле Пен также пожаловалась на отсутствие конструктивного диалога по этому и другим вопросам со стороны нынешнего президента Франсуа Олланда.
Лидер «Национального фронта» уже неоднократно заявляла о намерении участвовать в президентских выборах в 2017 году. Она известна как последовательный сторонник выхода Франции из ЕС.
В частности, 17 июня она подчеркнула, что у французов, возможно, причин стремиться к отделению на тысячу больше, чем у британцев. При этом политик считает, что все члены блока должны подумать о пересмотре своих отношений с ЕС.
23-го июня, в Великобритании прошел референдум по вопросу о дальнейшем пребывании страны в ЕС. Сторонники Brexit (сокращение от словосочетания British exit), то есть выхода, победили с 51.9 % голосов. Явка превысила 72 %. В общей сложности в голосовании приняли участие более 33.5 миллионов человек.