30 Հունիս 2016 - 05:46 AMT
Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը, որը հունիսի 29-ին այցելել էր Արցախի Հանրապետություն, կընդգրկվի Ադրբեջանի ԱԳՆ սև ցուցակում: Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, որ Էվանսի այցը ԼՂՀ «հերթական սադրանքն է»:
Ըստ նրա, Ջոն Էվանսը «հայկական լոբբիի թելադրանքով իր կանխակալ քայլով փորձում է սրել իրավիճակը, հատկապես ներկա փխրոււն պայմաններում», հայտնում է Թրենդ գործակալությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 29-ին ընդունել է «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի նախագահ Կարո Արմենին և նույն կազմակերպության տնօրենների խորհրդի խորհրդական, Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսին:
Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում տարբեր ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր:
Հունիսի 16-ին «Ամերիկայի ձայնին» տված հարցազրույցում Ջոն Էվանսն, անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտությանը, ասել էր, որ ԼՂ հարցով բանակցությունները պետք է կենտրոնացնել մարդկանց անվտանգության ապահովման վրա:
«Կարծում եմ, ապրիլի 2-ին և հաջորդ օրերին տեղի ունեցածից հետո շատ ավելի դժվար է բանակցել: Ես շատ լավ հասկանում եմ, թե ինչու է հայկական կողմը ցնցված տեղի ունեցածով»,-ասել էր նա: Ջոն Էվանսն ընդգծել էր նաև, որ ապրիլյան պատերազմը լուրջ հարված հասցրեց Մինսկի խմբի համանախագահների դիվանագիտական աշխատանքին, և ապագայում նման իրավիճակը պետք է բացառվի:
Ընթերցեք նաև. Էվանս. ԼՂ հարցով բանակցությունները պետք է կենտրոնացնել մարդկանց անվտանգության ապահովման վրա

30 Июнь 2016 - 07:30 AMT
Бывший посол США в Армении Джон Эванс,посетивший 29 июня Нагорно-Карабахскую Республику, будет включен в «черный список» МИД Азербайджана. Об этом сообщил руководитель пресс-службы МИД Хикмет Гаджиев, назваввизит Эвенса в Нагорный Карабах «очередной провокацией».
По его словам, экс-посол «под диктовку армянского лобби и преследуя определенные финансовые интересы этим своим предвзятым шагом пытается обострить ситуацию, в особенности при нынешнем хрупком положении», пишет Тренд.
29 июня президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян провел встречу с председателем фонда «Дети Армении» Каро Арменом и советником совета директоров данной организации, экс-послом США в Республике Армения Джоном Эвансом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся реализации различных программ в Карабахе.
16 июня в интервью «Голосу Армерики» Эванс, говоря о будущем процесса урегулирования карабахского конфликта, подчеркнул, что переговоры необходимо сконцентрировать вокруг вопроса по сохранению безопасности людей, а не на территориях.
«Думаю, что после всего того, что произошло 2 апреля и в последующие дни, намного труднее вести переговоры. Я очень хорошо понимаю, почему армянская сторона переживает шок из-за случившегося»,- сказал Эванс. Онподчеркнул, что апрельская война нанесла серьезный удар по дипломатической работе сопредседателей Минской группы, и в дальнейшем подобная ситуация должна быть исключена.