30 Հունիս 2016 - 10:57 AMT
ԱՄՆ Սենատի Հատկացումների կոմիտեն առաջարկել է ավելի քան $24 մլն հատկացնել Հայաստանին, ինչպես նաև աջակցություն տրամադրել Հայաստանում հաստատված փախստականներին Սիրիայից և Իրաքից: Կոմիտեն, հետևելով սենատոր Մարկ Քըրքի օրինակին, հունիսի 29-ին հարց է բարձրացրել ԼՂՀ-ին ֆինանսական աջակցության մասին այն ծրագրի շրջանակում, որով ԼՂՀ-ն հումանիտար օգնություն է ստանում ԱՄՆ-ից 1998 թվականից ի վեր, հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA):
«Կոմիտեն սատարում է Հայաստանում ապաստանած փախստականներին Մերձավոր Արևելքիւց` մասնավորապես, Սիրիայից և Իրաքից»,-ասվում է ԱՄՆ Սենատի հաղորդագրության մեջ:
«Սենատի հատկացումների կոմիտեն հորդորում է օգնություն տրամադրել ըստ նախորդ տարիների ֆինանսավորման ղարաբաղյան հակամարտությունից տուժածներին` բավարարելու համար ընթացիկ պահանջները: Կոմիտեն խաղաղ կարգավորման կոչ է անում: Կոմիտեն ճանաչում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ականներից վնասվածքների մակարդակը բնակչության մեկ շնչի հաշվարկով ամենաբարձրներից է աշխարհում և որ ականազերծման ծրագրերն արդյունավետ են: Մտահոգություն է հայտնվում, որ ականազերծման գործում կան տարածքային սահմանափակումներ և խորհուրդ է տրվում ջանքեր գործադրել այդ տարածքների ընդլայնման համար»,-ասվում է կոմիտեի հայտարարության մեջ:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Մարք Քըրքի ջանքերն, ուղղված հումանիտար աջակցությանը ԼՂՀ-ին, ինչպես նաև սիրիահայերին: Մենք համագործակցություն ենք ակնկալում Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի հետ ԼՂՀ-ին հատկացվող օգնությունն ավելացնելու հարցում` ապահովելու համար վերականգնման աշխատանքները»,-ասել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
ԱՄՆ Սենատի Հատկացումների կոմիտեն առաջարկել է $24.1 մլն հատկացնել Հայաստանին, իսկ Ադրբեջանին` $10.9 մլն:
Ինչ վերաբերում է միջազգային ռազմական կրթությանը, ԱՄՆ Սենատն առաջարկել է Հայաստանին $600.000 հատկացնել և $1 մլն` որպես արտաքին ռազմական օգնություն: Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանին հատկացվելիք օգնությունը $3 միլիոնով կգերազանցի ԱՄՆ նախագահ Օբամայի բյուջետային հարցումը:
«907 ուղղումը» ԱՄՆ Կոնգրեսը մտցրել է 1992 թ. նախկին խորհրդային երկրներին տնտեսական աջակցության նպատակով ընդունած «Ազատության աջակցման ակտ»-ում: Ուղղումն արգելում է ԱՄՆ Կառավարությանն Ադրբեջանին աջակցություն ցուցաբերել քանի դեռ Ադրբեջանը չի դադարցել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողություններն ու շրջափակումը:

Комитет по ассигнованиям Сената США, последовав примеру сенатора Марка Кирка, 29 июня поднял вопрос о предоставлении американской помощи НКР в рамках программы, по которой гуманитарная помощь НКР оказывается еще с 1998 года, сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA).
Сенат предложил оказать Армении финансовую помощь в размере $24.1 млн, а также предложил оказать помощь находящимся в Армении беженцам из Сирии.
«Комитет поддерживает оказание помощи беженцам в Армении, в частности, группам лиц с Ближнего Востока, бежавшим от последствий войны в Сирии и Ираке»,- говорится в сообщении Сената США.
«Комитет по ассигнованиям Сената США рекомендует оказать помощь в соответствии с объемами финансирования прошедших лет жертвам нагорно-карабахского конфликта для удовлетворения текущих потребностей, связанных с конфликтом. Комитет призывает к мирному урегулированию конфликта. Комитет признает, что в Нагорном Карабахе уровень аварийности наземных мин на душу населения один из самых высоких в мире, и что реализуемые программы разминирования являются вполне эффективными. Комитет выражает обеспокоенность тем, что в отношении программ разминирования действуют территориальные ограничения, и рекомендует прилагать постоянные усилия для географического расширения данных программ»,- говорится в сообщении Комитета.
«Мы высоко ценим усилия сенатора Марка Кирка, направленные на оказание гуманитарной помощи НКР, а также беженцам-сирийским армянам. Мы ожидаем сотрудничества с Сенатом и Палатой представителей по вопросу увеличения помощи НКР, чтобы обеспечить программы по восстановительным работам. Мы приветствуем позицию Сената по оказанию помощи беженцам из Сирии и Ирака, что поможет Армении организовать их жизнеобеспечение в переходный период»,- сказал исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.
Комитет по ассигнованиям Сената США предложил оказать Армении помощь в размере $24.1 млн, а Азербайджану – в размере $10.9 млн.
Что касается Программы международного военного образования и подготовки, Сенат США предложил выделить Армении $600.000 и $1 млн для Иностранной военной помощи Армении. В целом, помощь Армении из США на $3 млн превысит бюджетный запрос президента США Барака Обамы.
Ранее директор Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) по законодательным вопросам Раффи Каракашян представил членам палаты представителей Конгресса и Сената США программу внешней финансовой помощи Армении и Карабаху на 2017 год. Согласно проекту бюджета на 2017 финансовый год, опубликованного Обамой,Армении, в качестве экономической помощи, должно быть предоставлено $22 млн 412 тыс, эта сумма на 22% больше средств, выделенных в 2015 году. Что касается соседнего Азербайджана, то президент США предложил предоставить этой стране $10 млн 936 тыс.