Թուրքական ոստիկանությունը 9 մարդ է ձերբակալել Ստամբուլի օդանավակայանում ահաբեկչությանը մեղսակցության կասկածանքով:
Գործողությունն անցկացվում է Ստամբուլում և Իզմիրում մի քանի հարյուր ոստիկանի մասնակցությամբ: Խուզարկության ժամանակ որոշ վայրերում հայտնաբերվել են հրազեն, տեղեկատվության էլեկտրոնային կրիչներ: Ձերբակալվածներին կասկածում են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչկան խմբավորման անդամներին կազմակերպչական օգնություն, լոգիստիկ և նյութական աջակցություն ցուցաբերելու, նոր մարդկանց անդամագրելու մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Anadolu-ի վրա հղումով:
Ստամբուլի օդանավակայանում պայթյուններ իրականացրած մահապարտներից մեկը Չեչնիայից է, գրում է Meduza-ն Haberdar-ի վրա հղումով: Նշվում է, որ ահաբեկիչ Օսման Վադինովը ժամանել է Թուրքիա սիրիական Ռաքքայից, որը վերահսկում է ԻՊ-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի հետախուզությունն ահաբեկչությունից 20 օր առաջ զգուշացրել էր ահաբեկչության հնարավոր վայրերի մասին, այդ թվում նաև Աթաթուրքի անվան օդանավակայանի:
Հունիսի 28-ի երեկոյան Ստամբուլի Աթաթուրքի անվան միջազգայինն օդանավակայանում պայթյուններ են որոտացել, որոնք 41 մարդու կյանք են խլել: Եվս 239-ը վիրավորվել է: Պայթյունները հնչել են մուտքի, ելքի մոտ և կայանատեղիում: Ենթադրվում է, որ գործել են մահապարտ ահաբեկիչները, լսվել են նաև կրակոցներ: ՔԱԿ անդամները հայտարարել են, որ առնչություն չունեն պայթյունների հետ: Ըստ Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յիլդիրիմի, որը ժամանել է ողբերգության վայր, նախնական տվյալները մատնանշում են, որ գրոհների հեղինակը «Իսլամական պետությունն» է:

Турецкая полиция в ходе рейдов задержала девять человек по подозрению в причастности к терактам в аэропорту Стамбула.
Операция проводится с участием нескольких сотен полицейских в Стамбуле и Измире и их пригородах. Во время обыска по некоторым адресам обнаружено огнестрельное оружие, изъяты электронные носители информации. Задержанные подозреваются в оказании организационной помощи членам террористической группировки «Исламское государство» (ИГ), логистической и материальной поддержке, вербовке новых членов, передает РИА Новости со ссылкой на Anadolu.
Одним из трех смертников, совершивших теракт в аэропорту Стамбула, мог быть выходец из Чечни, пишет Meduza со ссылкой на Haberdar. Отмечается, что террорист Осман Вадинов въехал в Турцию из сирийской Ракки, подконтрольной ИГ.
Ранее стало известно, что разведслужбы Турции предупреждали власти страны о готовящемся в Стамбуле теракте за 20 дней до происшествия.В сообщении указывались возможные места теракта, среди них был и аэропорт Ататюрк.
28 июня в Стамбуле произошел теракт. Три взрыва прогремели в международном терминале стамбульского аэропорта Ататюрка. Трое террористов-смертников открыли огонь по пассажирам из автоматов, после чего привели в действие взрывные устройства. По последним данным, в результате теракта погиб 41 человек, в том числе 13 иностранцев, 239 ранены.