2 Հուլիս 2016 - 06:29 AMT
Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների չեղարկումից 1 օր անց այն դարձել է ռուս զբոսաշրջիկների նախընտրած ուղղությունը
Հուլիսի 1-ին, դեպի Թուրքիա զբոսաշրջային ուղևորությունների վաճառքի արգելքը չեղարկելուց 24 ժամ անց այդ երկիրը դարձել է ամենանախընտրելին «Yandex. Ուղևորություններ» ծառայության օգտատերերի հարցումներում:
3 օրում`հունիսի 29-ից հուլիս 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ռուսաստանցիների շրջանում դեպի Թուրքիա ուղևորությունների հարցումների քանակն ավելացել է 4 անգամ, հայտնում է ՌԲԿ-ն: Իսկ Ղրիմն ու Սոչին 3 անգամ ավելի քիչ են հետաքրքրում ռուսաստանցիներին:
Կես օրում Թուրքիայի գծով ՌԴ զբոսաշրջային օպերատորների առաջարկների քանակը 200-ից հասել է 500-ի: Մինչ արգելքի սահմանումն այդ թիվը մոտ էր 1000-ին:
Ռուսաստանից Թուրքիա չարթերային չվերթները կվերսկսվեն հուլիսի 7-ին, հայտնել է Թուրքիայի Քաղավիացիայի գլխավոր տնօրինությունը: «Վարչությունը հայտնում է, որ չարթերային չվերթները կվերսկսվեն հուլիսի 7-ին, կիրականացվի 17 չվերթ»,-գրել է տնօրինությունը Twitter-ում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք մշտական կապի մեջ ենք զբոսաշրջային օպերատորների հետ: Արդեն ասում են, որ հյուրանոցներն էլ կընդառաջեն»,-ասել է նա:
Tez Tour-ն արդեն հուլիսի 2-ին առաջին զբոսաշրջիկների կուղարկի Թուրքիա, բայց կանոնավոր չվերթով, հայտնել է ՌԴ Զբոսաշրջային ոլորտի միության մամուլի քարտուղար Իրինա Տյուրինան:
Հուլիսի 1-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել դեպի Թուրքիա զբոսաշրջային ուղևորությունների արգելքը հանելու վերաբերյալ: 2016-ի սկզբից Թուրքիա էր այցելել ընդամենը 138.000 ռուս զբոսաշրջիկ, ինչը մոտ 83%-ով պակաս է 2015-ի նույն ժամանակահատվածից: 2015-ին այդ թիվը հասնում էր 802.000-ի:

1-го июля, на следующие сутки после отмены запрета на продажу туров в Турцию, эта страна стала самой популярной по запросам пользователей на сервисе «Яндекс.Путешествия», который агрегирует предложения от туроператоров.
За три дня, с 29 июня по 1 июля, количество запросов по турам в Турцию увеличилось в четыре раза, рассказали представители «Яндекса».
Одновременно такие направления как Крым и Сочи стали интересовать россиян в три раза меньше.
Таким образом, сейчас количество запросов по Турции в три раза превышает данный показатель по главным российским курортам вместе взятым, передает РБК.
За полдня количество предложений туроператоров по Турции в «Яндекс.Путешествия» выросло с 200 до 500 с лишним. В прошлый летний сезон, до введения запрета, их было около 1 тыс. На 19:00 мск туры на двоих в Турцию на 7 ночей продавались по цене от 40 тыс. руб. Это дороже, чем в Крым (от 35 тыс. руб.) и Сочи (37 тыс. руб.).
Ранее президент России Владимир Путин подписал указ о снятии запрета на продажу туристических путевок в Турцию. Он был введен после того, как в ноябре 2015 года турецкими военными вблизи сирийско-турецкой границы был сбит российский бомбардировщик Су-24.
В результате с начала 2016 года в Турции побывали всего 138 тыс. российских туристов, что примерно на 83% меньше, чем за аналогичный период 2015 года (тогда было около 802 тыс.). В общем потоке прибывающих в Турцию иностранцев доля россиян составила лишь 1,66%.
После подписания Путиным указа о снятии запрета на продажу туристических путевок в Турцию о начале продаж одновременно сообщили сразу несколько туроператоров. Так, «Тез Тур» заявил, что готов отправлять российских туристов в Турцию уже с 1 июля, однако за срочность придется доплатить: стоимость недельного тура на двоих в гостинице 3 звезды у оператора стартует от 96 тыс. руб. (то есть 48 тыс. руб. на человека). На последние дни июля есть предложения по цене от 66 тыс. руб. за аналогичную поездку.