2 Հուլիս 2016 - 09:38 AMT
Դաքքայի սրճարանում ահաբեկիչները սպանել են պատանդներից 20-ին, բոլոր սպանվածներն օտարերկրացիներ էին: Պաշտոնապես նրանց աղգությունը դեռ ճշտված չէ:
Հայտնի է, որ զոհերի թվում կան իտալացիներ: Ավելի վաղ Ճապոնիայի վարչապետ Շինզո Աբեն հայտնել էր, որ կապ չի հաստատվել իր երկրի 7 հպատակի հետ, որոնք եղել են Holey Artisan-ում, գրում է Slon.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Փոխհրաձգության հետևանքով նաև 2 ոստիկան է զոհվել և 6 ահաբեկիչ, գրոհողներից մեկին հաջողվել է ձերբակալել:
Հուլիսի 1-ի երեկոյան զինված անձանց խումբը հարձակում էր գործել Դաքքայի ռեստորաններից մեկի վրա, որոշ աղբյուրների համաձայն՝ սրճարանի վրա։ Հաստատությունը գտնվում է շրջանում, որտեղ տեղակայված են օտարերկրյա դեսպանությունները։ Զինված անձինք ներխուժել են ռեստորան և կրակ բացել։ Հարձակման ժամանակ սպանվել է 2 ոստիկան, վիրավորվել առնվազն 40 մարդ:
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը ստանձնել է ահաբեկչության պատասխանատվությունը: Ըստ Daily Star-ի, այն պատանդներին, որոնք կարողացել են մեջբերում անել Ղուրանից, ահաբեկիչները ձեռք չեն տվել:
Բանգլադեշում ակտիվ են ծայրահեղական իսլամիստները: 2015-ից ի վեր երկրում սպանվել է ավելի քան 30 պաշտոնյա, ոստիկանության աշխատակից, գիտաշխատող, կրոնական փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ` բուդդայականներ և քրիստոնյաներ: Հարձակումների մեծ մասի պատասխանատվությունը ստանձնել են ահաբեկչական ԻՊ-ն և «Ալ Քայիդան», թեև իշխանությունները հայտարարում են, որ գրոհների ետևում տեղի ծայրահեղականներն են:

20 заложников, убитые террористами в кафе в Дакке, оказались иностранцами.Официально национальности убитых не уточняются, на идентификацию потребуется несколько часов.
Среди жертв есть итальянцы. Также ранее японский премьер-министр Шинзо Абэ говорил, что с семью подданными своей страны, находившимся в пекарне Holey Artisan, не удалось связаться уже после того, как полицейские убили или задержали всех нападавших, пишет Slon.ru со ссылкой на Reuters.
В ходе перестрелки погибли также двое полицейских и шестеро нападавших, один из них задержан. Как писала Dhaka Tribune, после спецоперации силовики возможно задержали четверых человек, похожих на сотрудников заведения.
Вечером 1-го июля, террористы атаковали ресторан O'kitchen в дипломатическом квартале Гюльшан. В заложниках оказались около 20 человек, все они иностранцы.Двое нападавших, молодые мужчины, были вооружены огнестрельным оружием. По словам очевидцев, во время атаки они выкрикивали «Аллах акбар».
Ответственность за атаку взяло «Исламское государство» – организация, признанная террористической и запрещенная. По информации Daily Star, террористы не трогали тех заложников, которые смогли процитировать Коран.
В Бангладеш активны радикальные исламисты. С начала 2015 года в стране были убиты более 30 чиновников, сотрудников полиции, научных работников, политических активистов и представителей религиозных меньшинств — буддистов и христиан. Ответственность за большинство нападений взяли на себя запрещенные в России террористические группировки ИГ и «Аль-Каида», хотя власти заявляют, что за атаками стоят местные радикалы.