2 Հուլիս 2016 - 10:34 AMT
2015-ին Եվրամիության այլ երկրներից Գերմանիա մշտական բնակության է ժամանել ռեկորդային թվով քաղաքացի` մոտ 685.5 հազար մարդ: Նույն ժամանակահատվածում եվրոպական երկրների 303 036 քաղաքացի է հեռացել Գերմանիայից, ուստի ներգաղթյալների աճը կազմել է 382.449 մարդ: Այդ մասին գրել է Deutsche Welle-ն Միգրացիայի և փախստականների դաշնային գերատեսչության (BAMF) տվյալների վրա հղումով:
Եվրոպայի ներսում միգրանտների գրեթե 80 տոկոսը Արևելյան Եվրոպայի քաղաքացի է: Առաջին տեղում Ռումինիան է (174.779 մարդ), նրան հաջորդում է Լեհաստանը (147.910), Բուլղարիան (71.709) և ԵՄ-ին վերջինն անդամակցած Խորվաթիան (50.646 մարդ):
Միևնույն ժամանակ կրճատվել է հարավային Եվրոպայի երկրներից` Հունաստանից, Իտալիայից, Պորտուգալիայից և Լեհաստանից, ԳԴՀ ներգաղթողների թիվը: 2015-ին այդ երկրներից Գերմանիա է տեղափոխվել 100.164 մարդ:
Եվրամիությունում ընդհանուր առմամբ կա 18.5 մլն ներքին միգրանտ: Նրանցից 4.1 մլն ապրում է Գերմանիայում, 3.1 միլիոնը` Մեծ Բրիտանիայում և 2,2 մլն` Ֆրանսիայում:

2 Июль 2016 - 09:59 AMT
На постоянное место жительства в Германию в 2015-м году прибыло рекордное число граждан из других стран Евросоюза около 685.5 тысяч человек. В том же году 303 036 граждан европейских государств покинули ФРГ, что означает чистый прирост мигрантов в 382.449 человек, пишет Deutsche Welle со ссылкой на Федеральное ведомство по делам миграции и беженцев (BAMF).
Почти 80 % европейских мигрантов составляют граждане стран Восточной Европы. Первое место занимает Румыния (174.779 человек), за ней следуют Польша (147.910), Болгария (71.709), а также самый младший член ЕС – Хорватия (50.646 человек).
Одновременно сократилось количество мигрантов, прибывающих в ФРГ из стран южной Европы – Греции, Италии, Португалии и Испании. В минувшем году из этих стран в Германию переехали 100 164 человека.
В целом в ЕС насчитывается 18.5 млн внутриевропейских мигрантов. Из них 4.1 млн человек живут в Германии, 3.1 млн – в Великобритании и 2.2 млн – во Франции.