2 Հուլիս 2016 - 10:08 AMT
Հուլիսի 1-ին Սոչիում տեղի է ունեցել ՌԴ և Թուրքիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Մևլութ Չավուշօղլուի առաջին հանդիպումը թուրքերի կողմից ռուսական ինքնաթիռի խոցումից և հարաբերությունների վատթարացումից հետո: Բանակցություններն անցել են փակ ձևաչափով:
Լավրովի և Չավուշօղլուի բանակցությունները տեղի են ունեցել Սոչիում ընթացող ՍԾՏՀ ԱԳՆԽ նիստի շրջանակում: Նիստին մասնակցել են 12 անդամ պետության և ևս տասնյակ դիտորդ երկրների ներկայացուցիչներ:
Զրույցի ավարտին ԱԳ նախարարները հայտարարել են, որ մտադիր են կարգավորել երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև վերսկսել ահաբեկչության դեմ պայքարի աշխատանքային խմբի գործունեությունը: Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը պատրաստ է հանդիպել Ռուսաստանում նախագահ Պուտինի հետ Չինաստանում կայանալիք G20 գագաթնաժողովից ավելի շուտ, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է նաև, թե ՌԴ և Թուրքիայի դիրքորոշումներն այն հարցում, թե Սիրիայում ում համարել ծայրահեղական, համընկնում են:
Լավրովն իր հերթին ասել է, որ ըստ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի ահաբեկչական խմբավորումներ են համարվում ԻՊ-ն, «Ջեբհաթ ան Նուսրան» և նրանց հետ կապված խմբավորումները: «ՌԴ-ն և Թուրքիան շահագրգռված են, որ կառուցողական ընդդիմությունը, որը դեռ գտնվում է ահաբեկիչների վերահսկվող տարածքներում, որքան հնարավոր է շուտ հանի այնտեղից իր ջոկատները: Հակառակ դեպքւմ նրանք կդիտարկվեն որպես «Ան Նուսրայի» հանցակիցներ»,-ասել է Լավրովը:
Թուրքիան ներողություն է խնդրել Ռուսաստանից խոցված ռմբակոծիչի համար, Մոսկվան միջոցներ է ձեռնարկում վերականգնելու համար երկկողմ համագործակցությունը երկրների միջև:Հուլիսի 1-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել դեպի Թուրքիա զբոսաշրջային ուղևորությունների արգելքը հանելու վերաբերյալ: 2016-ի սկզբից Թուրքիա էր այցելել ընդամենը 138.000 ռուս զբոսաշրջիկ, ինչը մոտ 83%-ով պակաս է 2015-ի նույն ժամանակահատվածից: 2015-ին այդ թիվը հասնում էր 802.000-ի:

2 Июль 2016 - 11:47 AMT
В Сочи 1 июля состоялась первая после того, как Анкара принесла Москве извинения за уничтожение Су-24, встреча министров иностранных дел России и Турции — Сергея Лаврова и Мевлюта Чавушоглу. Переговоры прошли в закрытом формате.
Переговоры Лаврова и Чавушоглу прошли в рамках заседания руководителей МИД стран-участниц Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС), на котором присутствовали представители всех 12 стран-членов и еще с десяток государств-наблюдателей.
По итогам этой беседы главы внешнеполитических ведомств объявили, что намерены продолжить нормализацию двусторонних отношений, а также возобновить деятельность рабочей группы по борьбе с терроризмом.
Вышедший первым к журналистам после переговоров глава турецкого МИД выглядел очень довольным и, любезно отвечая на вопросы преимущественно российских журналистов, называл Лаврова «мой дорогой друг Сергей».
«Переговоры прошли в дружественной и теплой атмосфере. Турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган готов встретиться в России с президентом Владимиром Путиным еще до саммита G20, который пройдет в Китае», — сообщил он, передает Lenta.ru.
По словам Чавушоглу, позиции России и Турции относительно того, кого считать экстремистами в Сирии, совпадают.
Лавров, в свою очередь, заявил, что в соответствии с резолюциями Совета Безопасности ООН террористическими группировками считаются ИГ, «Джабхат ан-Нусра» иразличные аффилированные с ними организации помельче.
«Россия и Турция заинтересованы в том, чтобы патриотическая, конструктивная оппозиция, которая пока еще находится на территориях, по разным причинам контролируемых террористами, как можно скорее уводила оттуда свои отряды. Иначе она будет фактически рассматриваться как сообщник «Джабхат ан-Нусры» и ИГ», — заявил Лавров.
После письма с извинениями от президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, полученного президентом России 27 июня, и последующего телефонного звонка Владимира Путина турецкому президенту российский лидер поручил правительству снять ограничения в отношении Турции в сфере туризма.Турция заверила, что сделает все, что от нее зависит, для обеспечения безопасности россиян на своей территории.
Читайте также:Россия примет меры для восстановления сотрудничества с Турцией: Необходимые документы уже готовятся