Մոտ 10 օր է` Վերին Լարսի ճանապարհը փակ է փլուզման պատճառով: ԵՏՄ երկրների հետ կապ ապահովող միակ ճանապարհը տարվա կեսը փակ է լինում: Այս մասին ասել է «Սպառողների խորհրդատվության կենտրոն» ՀԿ նախագահ Կարեն Չիլինգարյանը:
Հունիսի 23-ին, ժամը 16.40-ի սահմաններում Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից տեղեկություն էր ստացվել, որ Վերին Լարսի անցակետից մոտ 2 կմ հեռավորության վրա (Վրաստանի տարածքում), Թերեք գետի վարարման հետևանքով ավտոճանապարհի 500-600 մ հատված ամբողջովին փլուզվել է, և այդ պատճառով փակվել է ՌԴ-Վրաստան սահմանային անցակետը: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ նշված ավտոճանապարհով արգելվել է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը:
«Մոտ 10 օր է` Վերին Լարսի ճանապարհը փակ է փլուզման պատճառով, և դա նորություն չէ մեզ համար՝ տարին երրորդ անգամ նման բան լինում է, ճանապարհը հաճախակի փակվում է: Մեզ հրամցնում են, որ մենք ԵՏՄ երկրների հետ մեծ կապեր ունենք և կարող ենք այդ շուկայից օգտվել, սակայն միակ ճանապարհը Լարսն է, որը տարվա կեսը փակ է լինում, դրա պատճառով էլ տուժում են սպառողները, տնտեսվարողները»,- ասել է Չիլինգարյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանից հիմնական բեռնափոխադրումներն իրականացվում են դեպի Ռուսաստան:
«Մեզ մոտից ամառվա սեզոնին արտահանում են հիմնականում գյուղմթերք: Ճիշտ է, կառավարությունը և տրանսպորտի նախարարությունը լաստանավեր վարձեցին, բայց դա հարցի լուծում չէ, ամեն մեքենան մոտ 1000 դոլար թանկ է նստում տեղափոխման առումով: Մրցունակությունը կորում է, այն ինտենսիվությամբ հնարավոր չէ տեղափոխել, ինչպես Լարսով էր իրականացվում»,- նշել է Չիլինգարյանը:
Նա նշել է, որ երբ Լարսը փակ չէր` 15-20 օր առաջ, կարելի էր 100 հազար դրամով երկու ուղղությամբ ավիատոմս գնել, իսկ այժմ 150 հազար դրամից է սկսվում, իսկ «Աերոֆլոտ»-ով՝ 200-210 հազար դրամ, գրում է Yerkir.am-ը:
Չիլինգարյանի կարծիքով, դեպի ՌԴ չվերթերի տոմսերը թանկացել են Լարսի փակ լինելու հետևանքով:
«Նույն «Աերոֆլոտ»-ի տոմսի գները համարյա կրկնակի բարձր են»,- ասել է նա, ապա ընդգծել, որ Լարսի աղետից օգտվել են նաև այլ կազմակերպություններ, որոնք մարդկանց են տեղափոխում Երևան:
Հուլիսի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը գրությամբ դիմել է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողով` ներկայացնելով, որ ավիատոմսերի գների կտրուկ բարձրացում է գրանցվել:

4 Июль 2016 - 09:41 AMT
Авиакомпания «Аэрофлот» повысила цены на билеты в Россию, пользуясь тем, что КПП «Верхний Ларс» закрыт и движение на Военно-Грузинской дороге заблокировано. Об этом 4 июля сказал журналистам глава Центра консультаций потребителей Карен Чилингарян.
В результате разлива реки Терек 23 июня произошло обрушение участка трассы протяженностью в 500-600 на территории Грузии в 2 км от КПП «Верхний Ларс», в результате чего КПП был закрыт. Военно-Грузинская дорога является единственной автомобильной дорогой, связывающей Армению с Россией. В результате стихийного бедствия, оказались заблокированы 200 грузовых, 40 легковых машин и 225 человек.
«Около 10 дней КПП «Верхний Ларс» закрыт, и это для нас не новость, такое происходит несколько раз в году. «Аэрофлот» буквально за несколько дней поднял цены на билеты в два раза. Если раньше, например, билет стоил порядка 100 тысяч драмов, то теперь тот же билет стоит 200 тысяч. Это является откровенным нарушением прав потребителей», – сказал Чилингарян, пишет АРКА.
По его словам, его организация следит за ситуацией и собирается принять меры в случае необходимости, обратиться с соответствующими заявлениями в Министерство транспорта и связи Армении.
Ранее сообщалось, что авиакомпании, совершавшие рейсы из Армении, после закрытия КПП «Верхний Ларс» необоснованно подняли цены на авиабилеты в Россию, в частности, в Москву, Краснодар, Сочи. Причиной подорожания авиабилетов называют закрытие «Верхнего Ларса».
Армянский независимый депутат, лидер партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян направил в Государственную комиссию по защите экономической конкуренции обращение с требованием разобраться с резким ростом цен на авиабилеты.