4 Հուլիս 2016 - 08:51 AMT
Իրանը հետաքրքրված է Հայաստանի ջրային ռեսուրսներով: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է գյուղատնտեսության նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արամ Հարությունյանը, հայտնում է Tert.am-ը:
Նա հիշեցրել է, որ ժամանակին Իրանն իր ցանկության մասին հայտնել էր: «Իրենք ուզում են մեր ջրերը Սևանից և այլ տեղերից տանել Ուրմիա լիճ: Մենք ուղղակի քաղաքական նկատառումներով չգնացինք դրան: Հարևան Իրանը նման հետաքրքրություն ունի, բայց ես չգիտեմ՝ դա ե՞րբ իրականություն կդառնա»,- ասել է Արամ Հարությունյանը՝ նշելով առայժմ նախագիծ չկա, բայց հետաքրքրություն կա։ Նա նաև հավելել է.«Բայց ոչ մի ռեալ գործողության մեջ չենք: Հիմա չի կարելի նման բան անել: Պետք է մի լավ քննարկել այդ հարցը»:
Իրանին ջրային ռեսուրսներ տրամադրելու հարցը քննարկվում էր դեռևս 2012-ին. հարևան երկիրը դիմել էր Հայաստանին` օգնելու փրկել Ուրմիա լիճը ցամաքումից: Ակնկալվում էր ջուր տեղափոխել` լճի ջրի մակարդակի կրիտիկական անկման դեմ պայքարելու նպատակով: Ավելի վաղ Իրանի իշխանությունները լճի վերականգնողական նախագծերի համար ծրագրել էին ջուր տեղափոխել Արաքսի ադրբեջանական մասից, սակայն Ադրբեջանն առարկել էր, և 950 միլիարդ թուման արժողությամբ ծրագիրը չէր իրականացվել: Իրանը նշում էր, որ լճի ցամաքումը կհանգեցնի ազգային բնապահպանական աղետի, որն իր բացասական ազդեցությունը կունենա նաև հարևան երկրների վրա:

Иран проявляет интерес к водным ресурсам Армении. Об этом на встрече с журналистами сообщил председатель Государственного комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства РА Арам Арутюнян, передает Tert.am.
Он напомнил, что в свое время Иран уже сообщал о своем желании.
«Они хотят транспортировать наши воды из Севана и гругих источников в озеро Урмия. Мы не пошли на это, исходя из политических соображений. У Ирана есть такие интересы, но я не знаю, когда они будут реализованы»,- сказал Арутюнян, отметив, что на данный момент нет проекта, но есть заинтересованность.
Он также добавил: «Но никаких реальных действий не производится. Пока невозможно сделать это. Нужно хорошенько обсудить вопрос».
Вопрос о предоствалении Ирану водных ресурсов обсуждается еще с 2012 года. Тогда Иран обратился к Армении с просьбой помочь спасти озеро Урмия от высыхания. Страны договорились о передаче воды из Армении для борьбы с критическим падением уровня озера Урмия. Ранее иранские власти объявили о плане передачи воды из реки Аракс на границе Ирана с Азербайджанской Республикой. Однако Азербайджан высказался против проекта, и план на сумму 950 млрд туманов был пересмотрен. В Иране отмечали, что высыхание озера Урмия будет «национальной экологической катастрофой», которая может оказать неблагоприятное воздействие также на соседние страны.