4 Հուլիս 2016 - 12:18 AMT
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստ է համագործակցել Ռուսաստանի հետ ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարում, սակայն «Ինջիրլիք» ավիաբազայի օգտագործման մասին խոսք չկա:
Ավելի վաղ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ ավիաբազայում կարող են ռուսական ինքնաթիռներ հայտնվել:
Կրեմլում, մեկնաբանելով թուրք լրագրողների հաղորդագրությունները, նշել են, որ Մոսկվան ու Անկարան չեն քննարկել «Ինջիրլիք» ավիաբազայի օգտագործման հարցը: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նշել էր, որ այդ նախաձեռնությունը վերլուծություն է պահանջում և քաղաքական, և ռազմական իմաստով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ինջիրլիք» ավիաբազան գտնվում է Թուրքիայի հարավում, որի գործունեությունը կանոնակարգվում է Ռազմական և տնտեսական համագործակցության մասին պայմանագրով, որը ստորագրել են Անկարան ու Վաշինգտոնը:
Ռազմակայանի օգտագործման թույլտվությունը տալիս են Թուրքիայի իշխանությունները: Այժմ այստեղ տեղակայված են միջազգային կոալիցիայի մի շարք երկրների` ԱՄՆ, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Քաթարի և Սաուդյան Արաբիայի ինքնաթիռները:
Ռուսաստանի ՕՏՈւ, որոնք նաև ռմբակոծում են ահաբեկիչների դիրքերը, տեղակայված են սիրիական Հմեյմիմ ավիաբազայում:
Թուրքիան ներողություն է խնդրել Ռուսաստանից խոցված ռմբակոծիչի համար, Մոսկվան միջոցներ է ձեռնարկում վերականգնելու համար երկկողմ համագործակցությունը երկրների միջև: Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ՌԴ-ն ու Թուրքիան կվերսկսեն գործակցությունը սիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծման ուղիների հարցում: Հունիսի 29-ին տեղի է ունեցել ՌԴ նախագահ Պուտինի և Թուրքիայի նախագահ էրդողանի հեռախոսազրույցը: Թուրքիան հավստիացրել է, որ ամեն ինչ կանի ապահովելու համար ռուսաստանցիների անվտանգությունն իր տարածքում: Հուլիսի 1-ին Սոչիում տեղի է ունեցել ՌԴ և Թուրքիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Մևլութ Չավուշօղլուի առաջին հանդիպումը թուրքերի կողմից ռուսական ինքնաթիռի խոցումից և հարաբերությունների վատթարացումից հետո:

4 Июль 2016 - 11:06 AMT
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара готова сотрудничать с России в борьбе с террористической группировкой «Исламское государство» (ИГ), но об использовании для этого базы «Инджирлик» речи не идет.
Ранее Чавушоглу допустил возможность появления на базе российских самолетов.
В Кремле, комментируя сообщения турецких журналистов, отметили, что Москва и Анкара не обсуждали использование авиабазы «Инджирлик». Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков отметил, что эта инициатива требует анализа и в политическом плане, и в военном, передает РИА Новости.
Авиабаза «Инджирлик» находится на юге Турции. Ее деятельность регулируется Договором о военном и экономическом сотрудничестве, подписанным Анкарой и Вашингтоном.
При этом разрешение на использование базы дают власти Турции. Сейчас здесь размещены самолеты ряда стран из международной коалиции — США, Германии, Великобритании, Катара и Саудовской Аравии.
ВКС России, которые также бомбят позиции террористов, базируются на сирийской базе Хмеймим.
Кризис в отношениях России и Турции возник после того, как в ноябре 2015 года турецкий истребитель сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24. Президент РФ назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов. Россия ввела в отношении Турции ряд экономических ограничений. После письма с извинениями от президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, полученного президентом России 27 июня, и последующего телефонного звонка Владимира Путина турецкому президенту российский лидер поручил правительству снять ограничения в отношении Турции в сфере туризма.Турция заверила, что сделает все, что от нее зависит, для обеспечения безопасности россиян на своей территории.