5 Հուլիս 2016 - 11:22 AMT
Գինեգործների միության նախագահ. Խաղողի արտահանման ծավալների ավելացման պայմանավորվածությունը ՌԴ հետ կպահպանվի
Ռուսաստանի հետ կա պայմանավորվածություն, որ խաղողի արտահանման ծավալները 2016-ին ավելացվեն: Այդ մասին հայտարարել է Գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը, հայտնում է Tert.am-ը:
Նա նաև կարծում է, որ այդ պայմանավորվածությունը կպահպանվի՝ անկախ Թուրքիայի նկատմամբ ՌԴ պատժամիջոցները վերացնելուց: «Պատժամիջոցների վերացումը, իհարկե, կազդի, բայց մենք այդ ծավալներն էլ չունեինք, որ փոխարինենք Թուրքիայի խաղողը: Այսինքն՝ էական ազդեցություն չի ունենա: Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցները հանելը մեծ ողբերգություն չէ, սակայն հնարավոր է, որ Ռուսաստանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները 20-25 տոկոսով չիրականանան»,-ասել է միության նախագահը և նշել, որ բացի Ռուսաստանից Հայաստանն այլ երկրներ խաղողի մեծածավալ արտահանում չի իրականացնում:
«Մենք մեծ ծավալի որակյալ խաղող չունենք և ծավալային առումով Թուրքիային մրցակից չենք, խաղողի արտադրության ծավալով նա աշխարհում երրորդ տեղում է գտնվում »,-ասել է Ավագ Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերում է այս տարի խաղողի բերքի ծավալներին, Ավագ Հարությունյանը չնայած վաղ համարեց գնահատելը, թե ինչպիսի բերք կունենանք, սակայն նշել է, որ տարին կլինի լարված, քանի որ գործարանները չեն կարող մթերել: «Ծավալներն անցած տարվա չափ կլինեն, սակայն լարումը կպահպանվի, քանի որ մենք ունենք լճացում, չիրացում»,-ասել է Գինեգործների միության նախագահը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ կառավարության կողմից խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներում վարվող պետական քաղաքականության և զարգացման ծրագրերի իրականացման նպատակով կստեղծվի Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամ: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը կառավարության նիստում նշել է, որ որոշման ընդունումը պայմանավորված է խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներում արձանագրված հաջողություններն ամրապնդելու և զարգացման հետագա ընթացքն ապահովելու անհրաժեշտությամբ:
Նախագծով առաջարկվում է հիմնել խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներում առկա խնդիրների լուծմանը մեծապես նպաստող, ոլորտների շահերը արտացոլող, ֆինանսական որոշակի հնարավորություններ ունեցող առանձին կառույց, որը կգործի պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության սկզբունքով:

У Армении с Российской Федерацией есть договоренность об увеличении объемов экспортируемого винограда. Об этом заявил председатель союза виноделов Армении Аваг Арутюнян.
По его словам, эта договоренность останется в силе независимо от отмены Россией антитурецких санкций, передает Tert.am.
«Разумеется, отмена санкций скажется, но у нас и не было таких объемов, чтобы заменить поставляемый Турцией виноград. То есть, ощутимого воздействия не будет. Отмена санкций в отношении Турции – не великая трагедия, однако, возможно, что достигнутые с РФ договоренности не будут выполнены на 20-25%»,- сказал председатель союза, отметив, что Армения не поставляет большое количество винограда ни в какую другую страну, кроме России.
«У нас нет качественного винограда в больших объемах, и в плане объемов продукта мы не можем конкурировать с Турцией», – сказал Аваг Арутюнян, подчеркнув, что Турция занимает третье место в мире по объемам производства винограда.
По словам Арутюняна, пока рано оценивать объемы будущего урожая винограда, однако год будет напряженным, так как заводы не могут закупать товар.
«Объемы будут такие же, как и в 2015 году, однако напряжение сохранится, так как у нас застои, нет сбыта»,-сказал председательсоюза виноделов Армении.
В ноябре 2015 года, после того, как в небе над Турцией был сбит российский бомбардировщик Су-24, президент России Владимир Путин подписал указ о санкциях в отношении Турецкой Республики, вводивших, в частности, запрет на импорт ряда продуктов из этой страны, а также вводивший ограничения на деятельность турецкого бизнеса. 29 июня Путин после телефонных переговоров с турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом поручил правительству вступить в переговоры с Турцией для восстановления сотрудничества в торговле и других сферах.