7 Հուլիս 2016 - 13:54 AMT
Մենդելեևի աղյուսակի նոր տարրերն ու Զիկա վիրուսի դեմ երկար սպասված պատվաստանյութը. PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2016-ի հունիսի առավել նշանակալի գիտական իրադարձությունները:
Սիմբիոզի տարօրինակ դրսևորում է հայտնաբերել ու ֆիքսել ավստրալացի լուսանկարիչ Թիմ Սամուելը: Նա ստորջրյա նկարահանումներ էր անում, երբ հանկարծ մեդուզա տեսավ, որին «կառավարում էր նրա ներսում գտնվող ձուկը»:
Ըստ գիտնականների, թափանցիկ մեդուզայի ներսում կարանքս ձկնիկն էր` դա ծովաձուկ է, որը սպորտային և կոմերցիոն ձկնորսության օբյեկտ է: Ակնհայտ է, որ մեդուզան կուլ է տվել ձկանը, որը, չնայած դրան, ողջ է մնացել:
«Մարսիացին» ֆիլմում նկարագրված իրադարձությունները կարող են այնքան էլ ֆանտաստիկ չլինել: Հոլանդացի գիտնականները էքսպերիմենտ են անցկացրել և պարզել են, որ Մարսի վրա կարելի է մարդու համար անվնաս բողկ, ոլոռ, տարեկան և լոլիկ աճեցնել:
Հետազոտությունների ընթացքում գիտնականները բանջարեղեն ու հացազգի հատիկավորներ են աճեցրել հողի վրա, որն իր բաղադրությամբ մոտ է Մարսի հողին, որից հետո աճեցված մթերքը վերլուծության է ենթարկվել լաբորատոր պայմաններում: Ըստ գիտնականների, բողկում, ոլոռում, տարեկանում և լոլիկում վնասակար ծանր մետաղներ չեն հայտնաբերվել, այնպես որ Կարմիր մոլորակում հնարավոր կլինի զբաղվել գյուղատնտեսությամբ:
Այս պահի դրությամբ չկա ԳՁՕ (Գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմ) օգտագործումից մարդու կամ կենդանիների առողջության համար վնասի հաստատված ոչ մի դեպք: Չնայած դրան, պայքարը դրանց դեմ չի դադարում` հիմնված լինելով անհեթեթ ու մտացածին փաստակների վրա: Հանդարտեցնելու համար պայքարողներին` Նոբելյան մրցանակի ավելի քան 100 դափնեկիր նամակ էր ստորագրել այն մասին, որ «Գրինփիսը» պետք է դադարեցնի պայքարը ԳՁՕ դեմ: «Մենք գիտնականներ ենք: Մենք հասկանում ենք գիտության տրամաբանությունը: Հեշտ է հասկանալ, որ «Գրինփիսի» գործողությունները վնասակար են ու հակագիտական»,-կարծում են դափնեկիրները:
66 մլն տարի առաջ դինոզավրերին ոչնչացրած երկնաքարը դարձավ ոչ միայն այդ կենդանիների ոչնչացման պատճառը: Գիտնականները հայտարարեցին, որ երկնաքարի ակնման հետևանքները շատ ավելին էին, քան ենթադրվում էր մինչ այժմ: Հետազոտելով կենդանիների բրածոները` հնէաբանները եկել են եզրակացության, որ տիեզերքից ընկած օբյեկտը ոչ միայն դինոզավրերի անհետացման պատճառ դարձավ` ոչնչացավ այն ժամանակ մոլորակում ապրող կաթնասունների 93%-ը:
Հունիսի սկզբին աստղագետները եզակի երևույթ են արձանագրել` առաջին անգամ երկու տարում Արեգակի վրա անհետացել են բոլոր բծերը: Դա վկայում է այն մասին, որ Արեգակն իր 11-ամյա ցիկլի նվազագույն ակտիվության փուլ է մտել: Ակտիվության այս փուլը դեռ չի ավարտվել, սակայն աստիճանաբար մարում է: Ակնկալվում է, որ արևի ակտիվության հաջորդ բռնկումը կգրանցվի 2019-2020 թթ.:
Լեգենդար տիեզերական «Հաբլ» աստղադիտակն արդեն 26 տարի հավատարիմ ծառայում է մարդկությանը: Եվ քանի դեռ NASA-ն չի գործարկել ավելի հզոր` Ջեյմս Ուեբբի աստղադիտակը, «Հաբլը» լավագույն գործիքն է մնում մերձակա և հեռավոր տիեզերքի ուսումնասիրության համար:
Ուստի NASA-ն երկարացնում է տիեզերական աստղադիտակի աշխատանքը ևս 5 տարով: Հավելյալ շրջանը սկսվում է հուլիսի 1-ից և ավարտվում է 2012-ի հունիսի 30-ին:
Եվ մինչ միջմոլորակային «Յունոնա» ավտոմատ կայանն իր առաջին պտույտներն է կատարում Յուպիտերի ուղեծրում, աստղագետներին հաջողվել է «Հաբլ» աստղադիտակի կողմից լուսանկարել Յուպիտերի բևեռների փայլը: Այդպիսի երևույթները Յուպիտերում նախկինում էլ են եղել, սակայն այս անգամ գիտնականները տեսել են ամենավառ փայլը դիտարկումների ամբողջ պատմության ընթացքում: Փայլատակումն առաջանում է, երբ արևային քամու լիցքավորված մասնիկները հայտնվում են մոլորակի մթնոլորտում մագնիսական բևեռների շրջանում:
Հայազգի հայտնի գիտնական Յուրի Հովհաննիսյանի անունով կոչվեց Մենդելեևի աղյուսակի 118-րդ տարրը: «Օհանեսոնի» հետ միաժամանակ Տեսական և կիրառական քիմիայի միջազգային միությունը հրապարակեց նաև աղյուսակի 113-րդ, 115-րդ և 117-րդ տարրերի անվանումները: Այդպես, 113-րդ տարրը կկոչվի նիպպոնի, 115-րդը` մոսկովի (Մոսկվայի շրջանի պատվին), 117-րդը` տենեսին:
Ամռան առաջին ամիսը հաղթական էր ֆիզիկոսների համար: Գիտնականները երկրորդ անգամ հայտնաբերեցին գրավիտացիոն ալիքները` տարածության-ժամանակի տատնումները: Այդպիսի բարդ երևույթի առաջին արձանագրման մասին հայտարարվեց ընթացիկ տարվա փետրվարին: Երկու իրադարձություններն էլ արձանագրվել են Լազերային-ինտերֆերոմետրիկ գրավիտացիոն-ալիքային աստղադիտարան (LIGO) դետեկտորների կողմից:
Զիկա վիրուսը իրական սպառնալիքի է վերածվել ոչ միայն արևադարձային երկրների բնակիչների համար, ուստի հետազոտական բազում խմբեր են ակտիվորեն զբաղվում այդ հիվանդության դեմ պատվաստանյութի մշակմամբ: Հիվանդությունն, ինչպես հայտնի է, առավել վտանգավոր է հղիության շրջանում: ԱՄՆ և Բրազիլիայի գիտնականները ստեղծել են Զիկա վիրուսի երկու պատվաստանյութ: Ըստ հետազոտողների, սա առաջին դեպքն է, երբ պատվաստանյութը գործուն ազդեցություն է ունենում կենդանիների վրա, ուստի նրանք արդեն պատրաստ են փորձարկել այն մարդկանց վրա: Պատվաստանյութերից մեկը հիմնված է Բրազիլիայում մեկուսացված Զիկա վիրուսի շտամի ԴՆԹ վրա, երկրորդը` Պուերտո Ռիկոյի զտված ապակտիվացված շտամի վրա:

Новые элементы в таблице Менделеева и долгожданная вакцина против вируса Зика: PanARMENIAN.Net представляет наиболее выдающиеся научные события июня 2016 года.
Странное подобие симбиоза было обнаружено и запечатлено австралийским фотографом Тимом Самуэлем. Он занимался подводной съемкой, когда вдруг увидел медузу, «управляемую рыбой, находившейся внутри нее».
По словам ученых, внутри прозрачной медузы находился молодой каранкс – морская рыба, являющаяся объектом спортивного рыболовства и коммерческого промысла. Очевидно, что медуза проглотила рыбу, которая, несмотря на это, осталась жива.
События, описанные в фильме «Марсианин», могут оказаться не такой уж фантастикой. Голландские ученые провели эксперимент и выяснили, что на Марсе можно выращивать безопасные для человека редис, горох, рожь и помидоры.
В ходе исследования ученые выращивали овощи и злаки на почве, схожей по составу с марсианской, после чего выращенные продукты были проанализированы в лабораторных условиях. По словам ученых, в редисе, горохе, ржи и помидорах не содержится опасных тяжелых металлов, так что на Красной планете можно будет заниматься фермерством.
На данный момент нет ни одного подтвержденного случая ущерба для здоровья людей или животных от употребления ГМО. Несмотря на это, борьба против данного вида продуктов не утихает, основываясь на надуманные и заведомо абсурдные аргументы. Чтобы утихомирить борцов, более сотни нобелевских лауреатов подписали письмо о том, что «Гринпису» пора прекращать борьбу с ГМО. «Мы ученые. Мы понимаем логику науки. Легко понять, что действия «Гринписа» вредны и ненаучны», – считают лауреаты.
Астероид, уничтоживший динозавров 66 млн лет назад, стал виновником истребления не только этого отряда позвоночных. Ученые заявили, что эффект от падения астероида был гораздо более существенным, чем предполагалось до сих пор. Исследуя останки животных, палеонтологи пришли к выводу, что прилетевший из космоса объект вызвал гибель не только динозавров – его падение привело к исчезновению 93% видов живших тогда млекопитающих.
В начале июня астрономы зафиксировали редкое явление – впервые за два года на Солнце пропали все пятна. А это говорит о том, что Солнце вошло в фазу минимальной активности во время своего 11-летнего цикла. Нынешний цикл активности пока не закончился, однако он постепенно утихает. Ожидается, что следующий пик солнечной активности придется на 2019–2020 годы.
Легендарный космический телескоп «Хаббл» случит человечеству верой и правдой на протяжении 26 лет. И пока NASA не запустило более мощный телескоп Джеймса Уэбба, «Хаббл» остается лучшим инструментом для исследования близкого и дальнего космоса.
Поэтому NASA продлевает работу космического телескопа еще на пять лет. Продлеваемый период начинается 1 июля и заканчивается 30 июня 2021 года.
И пока автоматическая межпланетная станция «Юнона» делает свои первые обороты на орбите Юпитера, астрономам удалось при помощи телескопа «Хоббл» сфотографировать полярные сияния на Юпитере.
Такие явления на Юпитере были замечены и ранее, однако в этот раз ученые наблюдали самое яркое свечение за всю историю наблюдений. Свечение возникает, когда заряженные частицы солнечного ветра попадают в атмосферу планеты в районе магнитных полюсов.
В честь великого физика армянского происхождения Юрия Оганесяна был назван 118-й элемент периодической таблицы Менделеева. Наряду с «оганессоном», Международный союз теоретической и прикладной химии также озвучил рекомендованные названия для 113-го, 115-го, 117-го элементов таблицы. Так, 113-й элемент будет называться ниппонием, 115-й – московием (в честь Московской области), 117-й – теннессином.
Первый месяц лета стал настоящим триумфом для физиков. Ученые во второй раз обнаружили гравитационные волны – возмущения метрики пространства-времени. О первой регистрации столь сложного явления было объявлено в феврале текущего года. Оба события были зарегистрированы детекторами Лазерной интерферометрической гравитационно-волновой обсерватории (LIGO).
Вирус Зика превратился в реальную угрозу не только для жителей тропических стран. Поэтому, многие исследовательские группы активно занимаются разработкой вакцин против этого, крайне опасного во время беременности недуга. Ученые из США и Бразилии создали две вакцины от вируса Зика. По словам исследователей, это первый случай, когда вакцина показала действенность на животных, и они уже готовы испытать ее на людях. Одна из вакцин основана на ДНК штамма изолированного в Бразилии вируса Зика, вторая – на очищенном инактивированном штамме из Пуэрто-Рико.