Կովկաս (Ռուսաստան)-Փոթի (Վրաստան) ուղղությամբ առաջին լաստանավի փորձակումը տեղի կունենա մոտակա երկու օրում: Նախատեսվում է, որ լաստանավը Փոթի կժամանի Կովկաս նավահանգստից ապրիլի 5-ի ուշ երեկոյան կամ ապրիլի 6-ի առավոտյան: Հիմնական փորձակումները կապված են լաստանավի եւ Փոթի նավահանգստի կամրջակի կցման հետ: Եթե փորձարկումը հաջող անցնի, լաստանավային հաղորդակցությունն ամբողջ ծավալով կգործարկվի արդեն հաջորդ շաբաթ: Նշենք, որ լաստանավային հաղորդակցության բացումը նախատեսված էր մարտի կեսին, սակայն տեխնիկական պատճառներով այն տեղափոխվեց: Լաստանավի սեփականատեր, «Ռեզերվ կապիտալ կորպորեյշն»-ի նախագահ Խակիմ Մատչանովը փետրվարի կեսին Երեւանում հայտարարել էր թե լաստանավը ջրի վրա կիջեցվի մարտի 1-ին, իսկ շահագործումը կսկսվի մարտի 15-ից, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Նավահանգիստ Կովկաս-Փոթի-Կովկաս լաստանավային հաղորդակցության մեջ կգործարկվի երկու լաստանավ, որոնք երթեր կկատարեն շաբաթական երկու անգամ: Լաստանավի տարողությունը կազմում է 50 վագոն, սակայն կարելի է բարձել նաեւ 340 կոնտեյներ կամ 86 ավտոմեքենա: 150 մ երկարությամբ եւ 22 մ լայնությամբ մեկտախտակամածանոց լաստանավի բեռնման տեւողությունը ընդամենը մեկ ժամ է կազմում, այն դեպքում, երբ մյուս լաստանավերի բեռնումը տեւում է 8-12 ժամ: Նախատեսվում է ընթացիկ տարում այդ ընկերության լաստանավերով փոխադրել 120 հազար տոննա բեռ, որ ներկրում է Հայաստանը եւ 12 հազար տոննա հայկական արտահանման հոսքից:

Испытание первого парома по направлению порт “Кавказ” (Россия) – Поти (Грузия) состоится в ближайшие два дня. Намечается, что паром прибудет в Поти из порта Кавказ поздно вечером 5 апреля – утром 6-го. Основные испытания связаны со стыковкой парома и мостика в порту Поти. Если испытательный рейс пройдет удачно, паромное сообщение в полном объеме будет задействовано уже на следующей неделе.
Отметим, что открытие паромного сообщения намечалось на середину марта, однако по техническим причинам была перенесена на более поздний срок. Владелец парома, председатель “Резерв капитал корпорейшен” Хаким Матчянов в середине февраля в Ереване заявлял, что паром на воду будет спущен 1 марта, а его эксплуатация начнется с 15 марта, сообщает ИА Regnum.
В паромном сообщении порт “Кавказ” – Поти – “Кавказ” будут задействованы два парома, которые будут осуществлять рейсы два раза в неделю. Вместимость парома составляет 50 вагонов, но его возможно также загружать 340 контейнерами или 86 автомобилями. Продолжительность погрузки однопалубного парома длиной 150 метров и шириной 22 м составит всего 1 час, тогда как погрузка других паромов длится от 8 до 12 часов. Намечается, что в текущем году паромами компании будет переправлено 120 тыс. тонн грузов, импортируемых Арменией и 12 тыс. тонн из армянского экспортного потока.