14 Հուլիս 2016 - 09:02 AMT
Հուլիսի 14-ի Կառավարության նիստում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հետաքրքրվել է, թե ինչո՞ւ է դանդաղում «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու Աշտարակ- Թալին ճանապարհի շինարարությունը:
Կապի և տրանսպորտի փոխնախարար Արթուր Առաքելյանը պատասխանել է, թե շինարարությունը ընթանում է ըստ գրաֆիկի և իրենք նման ահազանգ չեն ստացել, ինչին վարչապետն ասել է.
«Իմ ասածը ահազանգ չէ՞»: Ապա կարծիք հայտնել, որ խնդիրը ըստ երևույթին կապված է իսպանական ընկերության հետ, որը չարիք է դարձել. «Ես չեմ հասկանում, էդ ինչ ընկերություն է, չեք կարողանում տեսնեք ինչու է խնդիր առաջանում, չարիք է դառել այդ ընկերությունը, փողերն են տանում, ինչ են անում, ճշտեք»՝ հրահանգելով ուսումնասիրություններ կատարել, գրում է Aravot.am-ը:
2012-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի կողմից համատեղ ֆինանսավորմամբ իրականացվող Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրով հայտարարված երեք ճանապարհահատվածների վերակառուցման և բարելավման միջազգային բաց մրցույթի արդյունքը` 250 մլն ԱՄՆ դոլար արժեքով, հաղթող ճանաչելով «Կորսան Կորվիամ Կոնստրուքսյոն Էս Ա» իսպանական ընկերությունը։
Տրանսպորտային միջանցքի կառուցումն ամբողջովին կավարտվի 2019-ին: Ծրագրի հաշվարկային արժեքը կազմում մոտ $1,5 մլրդ: Ծրագիրը բաժանված է 5 տրանշերի: Նշված ճանապարհային միջանցքի 3-րդ տրանշի ֆինանսավորման նպատակով Ասիական զարգացման բանկը տրամադրել է $100 մլն-ի վարկ: Եվս 60 մլն եվրոյի չափով վարկային միջոցներ է տրամադրել եվրոպական ներդրումային բանկը:

14 Июль 2016 - 09:23 AMT
Премьер-министр Армении Овик Абраамян на заседании правительства 14-го июля высказал недовольство испанской компанией, строящей магистраль Север-Юг. Он отметил, что, согласно дошедшим до него разговорам, строительство автомагистрали задерживается из-за финансовых проблем компании.
Абраамян поинтересовался у заместителя министра транспорта и связи Артура Аракеляна, как идут дорожно-строительные работы, и почему замедлились темпы строительства.
Аракелян заявил, что у строителей есть четкий рабочий график, и информация о задержке пока не поступала.
«Значит, то, о чем я сказал, не является сигналом? Этим занимается испанская компания, в этой компании есть какие-то проблемы. Денег нет, их просто увели, займитесь изучением причин», – сказал премьер, приводит Aravot.
В 2012-м годумежду Министерством транспорта Армении и испанской компанией был подписан договор о строительстве автотранспортного коридора. Общая стоимость программы составляет порядка 1,5 млрд долларов, протяжность дороги 550 км, с возможностью развивать среднюю скорость в 100 км/ч.