19 Հուլիս 2016 - 10:08 AMT
Հուլիսի 18-ի առավոտյան կայացել է «Արմենիա» ընկերության առաջին կանոնավոր չվերթը Երևան- Մինվոդի-Երևան ուղղությամբ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ կառավարությանն առընթեր Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի խոսնակ Ռուբեն Գրդզելյանը:
«Քաղաքացիների համար երկար սպասված չվերթը կայացավ առավոտյան: Մաղթենք հաջողություններ և լեփ-լեցուն տարատեսակ չվերթներ»,-ասվում է գրառման մեջ
«Արմենիա» ավիաընկերությունը փետրվարի 22-ին ստացել է օդանավ շահագործողի վկայական: Ըստ ներկայացված հայտի` ավիաընկերությունը նախատեսում է իրականցնել կանոնավոր օդային հաղորդակցություններ 17 ուղղություննով: Նախատեսվում էր, որ ավիաընկերությունը թռիչքներ կիրականացնի դեպի Իսրայել և Մոսկվա։ Այնուհետև ընկերությունը կսկսի կանոնավոր չվերթեր իրականացնել դեպի Թեհրան, Դուբայ, Պրահա, Կիև, Մինսկ, Բարսելոնա, Լոնդոն և Լառնակա:
Ավիաընկերության հիմնադիրներն են Աշոտ Թորոսյանը (բաժնետոմսերի 51%), Թամազ Գաիաշվիլին (25%) և Ռոբերտ Հովհաննիսյանը (24%)։Ռոբերտ Հովհաննիսյանը զբաղեցրել է վրացական Georgian Airways ավիաընկերության տնօրենի պաշտոնակատարի պաշտոնը, իսկ Թամազ Գաիաշվիլին Georgian Airways-ի տնօրենների խորհրդի նախագահն է։
2013-ին Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է ավիափոխադրումների ոլորտի փուլային ազատականացման ռազմավարությունը, այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը որոշում կայացրեց 2013-ի ապրիլի մեկից թռիչքների դադարեցման և սնանկացման գործընթաց սկսելու մասին։ Տվյալ փաստաթուղթը նախատեսում էր ոլորտում առնվազն երեք հայկական ավիաընկերությունների գործունեություն։ ՀՀ կառավարությունը քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում որդեգրել է «Բաց երկնքի» քաղաքականությունը, որը ենթադրում է ավիաընկերությունների առևտրային գործունեությանը պետության միջամտության նվազեցում:

19 Июль 2016 - 11:38 AMT
Утром 18 июля состоялся первый регулярный рейс авиакомпании «Армения» по направлению Ереван-Минводы-Ереван. Об этом на своей странице в Фейсбук написал пресс- секретарь Главного управления гражданской авиации при правительстве РА Рубен Грдзелян.
«Долгожданный для граждан рейс состоялся утром. Пожелаем авиакомпании успехов и различных рейсов»,-говорится в сообщении.
Авиакомпания «Армения» 22 февраля получила свидетельство на эксплуатацию самолетов. Согласно представленной заявке, авиакомпания планирует осуществлять регулярные авиаперевозки в 17 направлениях. Планировалось, что авиакомпания будет осуществлять регулярные рейсы в Тель-Авив и Москву. Далее компания приступит к реализации регулярных рейсов в Тегеран, Дубай, Прагу, Киев, Минск, Барселону, Лондон и Ларнаку.
Основателями авиакомпании «Армения» являются Ашот Торосян (51% акций), Тамаз Гаиашвили (25%) и Роберт Оганесян (24%). Гаиашвили является основателем и бывшим председателем Совета директоров компании грузинской авиакомпании Airzena, а Роберт Оганесян – его бывший заместитель.
В октябре 2013 года правительство Армении утвердило политику «открытого неба» – программу по обеспечению конкурентных условий при предоставлении авиауслуг. Программа базируется на результатах совместного исследования компании McKinsey&Company и Фонда национальной конкурентоспособности Армении. После принятия политики «открытого неба» на армянский рынок вошли новые авиакомпании и вернулись ранее действовавшие в Армении организации.