21 Հուլիս 2016 - 09:38 AMT
Հուլիսի 21-ին ՀՀ կառավարության նիստում տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի, Արմավիրի, Կոտայքի, Շիրակի և Սյունիքի մարզպետարաններին գումար հատկացնելու վերաբերյալ որոշման նախագիծը, հայտնում է Tert.am-ը:
Նախարարը ներկայացնելով իրավիճակը` նշել է, որ Կոտայքի և Արմավիրի մարզերի մի շարք համայնքներում հունիս և հուլիս ամիսներին հորդառատ անձրևների և կարկտահարության հետևանքով տուժել են բնակիչներ, բնակելի տներ և օժանդակ շինություններ, ինչպես նաև վնասվել են մի շարք գյուղամիջյան ճանապարհներ, կամուրջներ, հենապատեր:
Նա ասել է, որ անհրաժեշտ է Արմավիրի մարզի մի շարք համայնքների բնակիչներին աջակցելու նպատակով տրամադրել 21,875.0 հազ. դրամ, Շիրակի մարզի Արթիկ համայնքի բնակիչներին՝ 3,800.0 հազ. դրամ:
Նա նշել է, որ Գեղարքունիքի մարզում հորդառատ անձրևների պատճառով դժվարանցանելի և որոշ հատվածներում նույնիսկ անանցանելի են դարձել 7 կմ մարզային նշանակության ճանապարհներ:
Դավիթ Լոքյանը նշել է, որ տեղում կատարված ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ նշված ճանապարհների անցանելիությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է իրականացնել հողային պաստառի վերականգնման և առանձին հատվածներում ջրահեռացման առուների ակոսահանման աշխատանքներ, որոնց համար, համաձայն հաշվարկների, համապատասխանաբար կպահանջվի 4 և 6 մլն դրամ:
Բացի այդ՝ 2016թ. հունիսի 24-ին տեղացած անձրևի և կարկուտի պատճառով առաջացած ջրհեղեղից անանցանելի են դարձել Կարճաղբյուր համայնքի ներհամայնքային ճանապարհները՝ շուրջ 5 կմ: Ճանապարհների վերանորոգման համար կպահանջվի 5 մլն դրամ:
Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի վնասված ճանապարհների վերականգման համար կպահանջվի շուրջ 55 մլն դրամ: Նախարարն ասել է, որ վարչապետի հանձնարարականով նաև բանկերը սկսել են որոշակի գործունություն՝ վարկերի հետաձգման հետ կապած:
ՀՀ կառավարությունը հուլիսի 14-ի նիստում որոշել էր ՀՀ 2016-ի պետական բյուջեով նախատեսված գործադիրի պահուստային ֆոնդի հաշվին Արագածոտնի մարզպետարանին 2016-ի ինն ամսում հատկացնել մոտ 27.5 մլն դրամ Նաև որոշում է կայացվել պահուստային ֆոնդի հաշվին Արմավիրի մարզպետարանին 2016-ի ինն ամսում հատկացնել 61.6 մլն հակակարկտային կայանների ձեռքբերման և տեղակայման համար:
Լոռու մարզի Ալավերդի, Շահումյան, Եղեգնուտ, Դեբետ, Անտառամուտ և Թումանյան համայնքների հորդառատ անձրևների հետևանքով պատճառված վնասների վերացման նպատակով պահուստային ֆոդի հաշվին Հայաստանի Հանրապետության Լոռու մարզպետարանին 2016-ի ինն ամսում հատկացվելու է 16 մլն դրամ:

21 Июль 2016 - 11:01 AMT
Правительство Армении на заседании 21-го июля приняло решение о предоставлении материальной компенсации жителям и общинам Гегаркуникской, Армавирской, Ширакской и Сюникской областей республики, пострадавшим от града и ураганных ветров.
По словам министра территориального управления и развития Армении Давида Локяна, в ряде общин Котайкской и Армавирской областей в результате проливных дождей и града в июне и июле пострадали местные жители, жилые дома и подсобные строения, а также были повреждены ряд сельских дорог, мостов, опорных стен.
«С целью оказания помощи необходимо выделить денежные средства в размере 21 млн. 875 тыс. драмов жителям ряда общин Армавирской области и 3 млн. 800 тыс. драмов жителям общины Артик Ширакской области», – сказал Локян, передает Аysor.am.
По его словам, в Гегаркуникской области из-за проливных дождей стали труднопроходимы, а в некоторых местах даже непроходимы 7 км дорог областного значения.
Министр отметил, что в результате проведенных исследований выяснилось, что для обеспечения проходимости указанных дорог, проведения соответствующих технических работ, в общей сложности, потребуется 10 млн драмов.
Кроме того, по его словам, в результате наводнений стали непроходимы около 5 км дорог общины Карчахбюр, для восстановления которых потребуется 5 млн. драмов.
Локян также сообщил, что на восстановление поврежденных дорог общины Капан Сюникской области потребуется порядка 55 млн. драмов.
Правительство Армении 14-го июля приняло решение – выделить $220 тысяч (105 млн. драмов) на устранение последствий града в Арагацотнской, Армавирской и Лорийской областях.
Отмечается, что Армавирская область получит 61.6 млн. драмов, Арагацотнская – 27.4 млн, Лорийская – 16 млн.Средства предназначены для ремонта зданий, закупки и установки новых противоградовых станций, а также ликвидации последствий паводков в Лорийской области.