Ադրբեջանի կառավարությանն առաջարկությունների փաթեթ է ներկայացվել` երկրում ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել է Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԱԳԱԱ) Ռադիացիայի հարցերով ինստիտուտի տնօրեն Ադիլ Ղարիբովը: Նրա խոսքերով, առաջարկությունները կազմվել են Ադրբեջանի Ինստիտուտին արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի դիմելուց հետո: Բացահայտելով փաստաթղթի էությունը` Ղարիբովը նշել է, որ դրանում տրվում է միջուկային էնէրգետիկայի համաշխարհգային փորձի մանրամասն վերլուծություն, նշված են միջուկային ռեակտորների տեսակները եւ խորհուրդ է տրվում, որ դրանք լինեն 1500 մեգավատտ հզորությամբ:
Գիտնականի խոսքերով, 25-30 տարի հետո կսպառվեն գազի եւ նավթի պաշարները, եւ Ադրբեջանը ստիպված կլինի անցնել միջուկային էներգետիկայի: «Կառավարությունը, ամենայն հավանականությամբ, համաձայնություն կտա այդ նախագծի իրականացմանը, քանի որ երկրում եղած էներգիայի այլ պաշարները` քամին, արեւը, ջուրը, միայն 20 տոկոս կկարողանան ապահովել երկրի էներգետիկ կարիքները»,- գտնում է Ղարիբովը: Իսկ էներգետիկները գտնում են, որ ադրբեջանական նավթային եւ գազային պաշարները կսպառվեն 2025 թվականին, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան»:

Правительству Азербайджана предложен пакет предложений для строительства в стране атомной электростанции. Об этом сообщил директор Института по радиационным проблемам Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) Адил Гарибов. По его словам, предложения подготовлены после обращения в Институт министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова. Раскрывая суть документа, Гарибов отметил, что в нем дается подробный анализ мирового опыта использования ядерной энергии, указаны виды ядерных реакторов и рекомендовано, чтобы они были мощностью 1500 мегаватт.
По словам ученого, через 25–30 лет иссякнут запасы нефти и газа, и Азербайджан вынужден будет перейти на ядерную энергетику. «Правительство, скорее всего, даст согласие на реализацию этого проекта, ибо имеющиеся в стране другие источники энергии – ветер, солнце, вода – лишь на 20% могут покрыть энергетические потребности страны», – считает Адил Гарибов. Энергетики же считают, что истощение азербайджанских нефтяных и газовых месторождений, разрабатываемых международными консорциумами, наступит в 2025 году, пишет «Независимая газета».