Այսօր Ռուսաստանի «Կովկաս» նավահանգստից Փոթի ժամանեց առաջին լաստանավը` իրականացնելով փորձնական նավարկությունը: Այդ մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին Փոթիից հայտնել է Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության ղեկավար Արսեն Ղազարյանը: Նրա վկայությամբ` 10-֊15 օրից կսկսվի լաստանավի մշտական նավարկությունը:
Ինչպես հայտնվում էր, «Կովկաս-Փոթի» լաստանավային ուղու բացումը նախատեսվում էր մարտի կեսերին իրականացնել, սակայն տեխնիկական պատճառներով տեղափոխվել էր ավելի ուշ ժամկետի: Նավահանգիստ Կովկաս-Փոթի-Կովկաս լաստանավային հաղորդակցության մեջ կգործարկվի երկու լաստանավ, որոնք երթեր կկատարեն շաբաթական երկու անգամ: Լաստանավի տարողությունը կազմում է 50 վագոն, սակայն կարելի է բարձել նաեւ 340 կոնտեյներ կամ 86 ավտոմեքենա: 150 մ երկարությամբ եւ 22 մ լայնությամբ մեկտախտակամածանոց լաստանավի բեռնման տեւողությունը ընդամենը մեկ ժամ է կազմում, այն դեպքում, երբ մյուս լաստանավերի բեռնումը տեւում է 8-12 ժամ: Նախատեսվում է ընթացիկ տարում այդ ընկերության լաստանավերով փոխադրել 120 հազար տոննա բեռ, որ ներկրում է Հայաստանը եւ 12 հազար տոննա հայկական արտահանման հոսքից:

10 Апрель 2007 - 15:53 AMT
Сегодня в Поти из порта “Кавказ” прибыл первый испытательный рейс парома. Об этом радиостанции “Свобода” заявили глава Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Газарян. По его словам, через 10-15 дней начнется постоянное паромное сообщение.
Как сообщалось, открытие паромного сообщения “Порт Кавказ-Поти” намечалось на середину марта, однако по техническим причинам было перенесено на более поздний срок. На паромной переправе “Порт “Кавказ-Поти” на первом этапе планируется осуществлять один рейс в неделю, а после введения в мае второго парома количество рейсов удвоится. Вместимость парома составляет 50 вагонов, но его возможно также загружать 340 контейнерами или 86 автомобилями. Продолжительность погрузки однопалубного парома длиной 150 метров и шириной 22 м составит всего 1 час, тогда как погрузка других паромов длится от 8 до 12 часов. Намечается, что в текущем году паромами компании будет переправлено 120 тыс. тонн грузов, импортируемых Арменией и 12 тыс. тонн из армянского экспортного потока.