Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում հուլիսի 27-ին տեղի է ունեցել Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի, Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային և Հյուսիսային միջանցքի արդիականացման ծրագրերի կառավարման խորհրդի հերթական նիստը:
Խորհուրդը քննարկել և հաստատել է Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի Տրանշ 2-ի (հատուկ գործողություններ) վարկային համաձայնագրի գնումների պլանի և Տրանշ 1-ի շրջանակում «Էգիս Ինթերնեյշնլ» խորհրդատվական կազմակերպության հետ կնքված նախագծման, շինարարության կառավարման և վերահսկման պայմանագրի փոփոխությունները:
Մեկ այլ հարցով քննարկվել և հաստատվել են Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի Տրանշ 2-ի շրջանակում արտաքին մոնիթորինգի գործակալության մրցույթի գնահատման արդյունքները:
Տրանսպորտային միջանցքի կառուցումն ամբողջովին կավարտվի 2019-ին: Ծրագրի հաշվարկային արժեքը կազմում մոտ $1,5 մլրդ: Ծրագիրը բաժանված է 5 տրանշերի: Նշված ճանապարհային միջանցքի 3-րդ տրանշի ֆինանսավորման նպատակով Ասիական զարգացման բանկը տրամադրել է $100 մլն-ի վարկ: Եվս 60 մլն եվրոյի չափով վարկային միջոցներ է տրամադրել եվրոպական ներդրումային բանկը:

27 Июль 2016 - 10:36 AMT
Под председательством премьер-министра Армении Овика Абраамяна 27-го июля в правительстве прошло очередное заседание Совета управления инвестиционными программами дорожного коридора Север-Юг и устойчивого городского развития, а также были рассмотрены программы модернизации Северного коридора, сообщает пресс-служба правительства РА.
В ходе заседания Советом управления были обсуждены и утверждены изменения к плану закупок кредитного соглашения в рамках второго транша инвестиционной программы Устойчивого городского развития (специальные операции) и проекту, заключенному в рамках первого транша с консалтинговой организацией Egis international.
Также были обсуждены и утверждены результаты оценки конкурса внешнего мониторинга, осуществленного в рамках второго транша инвестиционной программы устойчивого городского развития.
В 2012-м годумежду Министерством транспорта Армении и испанской компанией был подписан договор о строительстве автотранспортного коридора. Общая стоимость программы составляет порядка 1,5 млрд долларов, протяжность дороги 550 км, с возможностью развивать среднюю скорость в 100 км/ч.